Cutremur de 0,9 grade în Elbistan, Turcia
Sâmbătă, 24 octombrie 2026, ora 03:19:20 · acum 20 de ore
M 0,9 ML
7,0 km adâncime
03:19:20 ora României · 00:19:20 UTC
37,99° N, 37,33° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 0,9 (ML) s-a produs sâmbătă, 24 octombrie 2026, la ora 03:19 (ora României), la 11 km V de Nurhak, Provincia Kahramanmaraș, Turcia. Hipocentrul a fost localizat la 7,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
Microseism, detectat doar de instrumente.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Turcia a avut loc pe 24 octombrie 2026 (1,6).
<2234567+
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 1,6Elbistan, Turciala 3,4 km N de Ekinözü · 7,0 km adâncime23:2624 oct.
- 1,1Elbistan, Turciala 14 km V de Doğanșehir · 25 km adâncime22:0624 oct.
- 1,2Malatya, Turciala 8,9 km SE de Kürecik · 13 km adâncime20:0124 oct.
- 1,9Malatya, Turciala 9,6 km SE de Kürecik · 12 km adâncime19:4924 oct.
- 1,4Kadirli, Turciala 14 km NV de Çokak · 7,0 km adâncime16:0224 oct.
- 1,2Yakınca, Turciala 4,7 km NV de Yakınca · 7,0 km adâncime14:3124 oct.
- 1,9Malatya, Turciala 8,5 km E de Kürecik · 13 km adâncime11:0724 oct.
- 1,5Kadirli, Turciala 6,4 km S de Çokak · 10 km adâncime08:5824 oct.
- 1,6Elbistan, Turciala 11 km N de Nurhak · 7,0 km adâncime06:5424 oct.
- 1,4Yakınca, Turciala 2,0 km NV de Yakınca · 7,1 km adâncime06:5224 oct.
- 1,1Pınarbașı, Turciala 15 km E de Pınarbașı · 7,0 km adâncime22:2723 oct.
- 1,6Elbistan, Turciala 6,1 km NV de Çardak · 8,8 km adâncime21:4023 oct.
- 1,3Malatya, Turciala 4,1 km N de Doğanșehir · 19 km adâncime21:2923 oct.
- 1,0Yakınca, Turciala 9,0 km SV de Yakınca · 7,0 km adâncime12:4023 oct.
- 1,6Pınarbașı, Turciala 12 km E de Pınarbașı · 9,7 km adâncime06:4223 oct.
- 1,1Yakınca, Turciala 3,6 km V de Yakınca · 7,0 km adâncime05:1923 oct.
- 1,6Kaynar, Turciala 15 km SE de Kaynar · 6,8 km adâncime23:4422 oct.
- 1,3Elbistan, Turciala 13 km N de Nurhak · 12 km adâncime23:0622 oct.
- 1,1Elbistan, Turciala 16 km N de Harmanlı · 7,0 km adâncime21:3722 oct.
- 2,0Malatya, Turciala 8,1 km SV de Yeșilyurt · 7,0 km adâncime18:0922 oct.