Cutremur de 1,3 grade în Erzurum, Turcia
Luni, 5 octombrie 2026, ora 03:56:54 · 5 oct.
M 1,3 ML
7,0 km adâncime
03:56:54 ora României · 00:56:54 UTC
39,72° N, 40,73° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 1,3 (ML) s-a produs luni, 5 octombrie 2026, la ora 03:56 (ora României), la 11 km SE de Çiftlik, Provincia Erzurum, Turcia. Hipocentrul a fost localizat la 7,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
Microseism, detectat doar de instrumente.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Turcia a avut loc pe 5 octombrie 2026 (1,5).
<2234567+
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 1,8Erzincan, Turciala 12 km V de Otlukbeli · 10 km adâncime00:0721 oct.
- 1,9Erzincan, Turciala 16 km V de Otlukbeli · 11 km adâncime23:4820 oct.
- 1,5Bingöl, Turciala 5,8 km NV de Kiğı · 5,7 km adâncime20:4820 oct.
- 1,6Erzurum, Turciala 16 km S de Ilıca · 6,1 km adâncime20:2020 oct.
- 1,8Erzincan, Turciala 6,8 km NV de Otlukbeli · 7,0 km adâncime16:3220 oct.
- 2,4Bingöl, Turciala 16 km NV de Hacılar · 7,0 km adâncime03:1120 oct.
- 1,5Yedisu, Turciala 14 km V de Yedisu · 7,0 km adâncime17:5419 oct.
- 2,4Erzincan, Turciala 9,3 km NV de Otlukbeli · 5,0 km adâncime17:4616 oct.
- 2,9Erzincan, Turciala 7,4 km NV de Otlukbeli · 5,0 km adâncime17:4516 oct.
- 1,4Erzurum, Turciala 17 km S de Ilıca · 14 km adâncime11:1614 oct.
- 1,0Așkale, Turciala 19 km NV de Așkale · 7,3 km adâncime03:4914 oct.
- 1,5Erzurum, Turciala 17 km NE de Karlıova · 13 km adâncime17:0113 oct.
- 1,8Bingöl, Turciala 7,2 km SV de Sancak · 13 km adâncime12:4413 oct.
- 1,3Bingöl, Turciala 5,6 km NV de Çan · 6,9 km adâncime19:4512 oct.
- 1,8Erzincan, Turciala 4,9 km S de Pulumer · 7,0 km adâncime07:2312 oct.
- 2,1Erzincan, Turciala 8,2 km E de Bașköy · 7,5 km adâncime12:3311 oct.
- 2,1Bingöl, Turciala 8,1 km V de Çan · 7,0 km adâncime06:5511 oct.
- 1,3Erzincan, Turciala 17 km NV de Bașköy · 7,0 km adâncime00:1311 oct.
- 1,8Erzurum, Turciala 23 km N de Așkale · 7,1 km adâncime23:2210 oct.
- 1,7Erzincan, Turciala 16 km NV de Bașköy · 12 km adâncime16:2010 oct.