Cutremur de 1,4 grade în Bursa, Turcia
Vineri, 2 octombrie 2026, ora 01:45:58 · 2 oct.
M 1,4 ML
7,0 km adâncime
01:45:58 ora României · 22:45:58 UTC
40,25° N, 29,03° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 1,4 (ML) s-a produs vineri, 2 octombrie 2026, la ora 01:45 (ora României), la 6,1 km V de Demirtaș, provincia Bursa, Turcia. Hipocentrul a fost localizat la 7,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
Microseism, detectat doar de instrumente.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Turcia a avut loc pe 2 octombrie 2026 (1,7).
<2234567+
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 1,2Nilüfer, Turciala 8,2 km SV de Karıncalı · 6,8 km adâncime12:2420 oct.
- 2,8Vestul Turcieila 21 km SE de Marmara Ereğlisi · 7,2 km adâncime12:0420 oct.
- 1,2Balıkesir, Turciala 6,3 km V de Yeniköy · 7,1 km adâncime08:3020 oct.
- 1,4Gemlik, Turciala 6,7 km NE de Gemlik · 7,0 km adâncime08:0620 oct.
- 1,1Balıkesir, Turciala 6,8 km N de Gölcük · 7,0 km adâncime21:3219 oct.
- 0,8Kütahya, Turciala 12 km NV de Sabuncu · 5,3 km adâncime16:1014 oct.
- 1,1Mustafakemalpașa, Turciala 9,4 km V de Karıncalı · 7,0 km adâncime13:2014 oct.
- 2,1Vestul Turcieila 21 km SV de Marmara Ereğlisi · 18 km adâncime04:0014 oct.
- 1,3Tavșanlı, Turciala 6,6 km V de Gökçedağ · 6,8 km adâncime23:5213 oct.
- 1,0Balıkesir, Turciala 9,9 km E de Balıkesir · 5,5 km adâncime12:4613 oct.
- 0,7Balıkesir, Turciala 5,4 km NE de Çağıș · 7,0 km adâncime07:5713 oct.
- 1,2Balıkesir, Turciala 5,4 km NE de Çağıș · 7,0 km adâncime01:0813 oct.
- 1,3Balıkesir, Turciala 12 km E de Çağıș · 7,0 km adâncime17:5112 oct.
- 1,3Nilüfer, Turciala 7,2 km N de Büyükorhan · 7,0 km adâncime16:4812 oct.
- 1,6Mustafakemalpașa, Turciala 7,5 km SE de Dursunbey · 7,0 km adâncime15:5212 oct.
- 1,9Nilüfer, Turciala 13 km E de Söğütalan · 7,0 km adâncime19:3111 oct.
- 1,4Vestul Turcieila 5,1 km NV de Yalova · 8,9 km adâncime19:0411 oct.
- 3,0Vestul Turcieila 6,6 km NV de Yalova · 7,2 km adâncime18:1411 oct.
- 1,2Balıkesir, Turciala 4,6 km N de Balıkesir · 13 km adâncime03:3811 oct.
- 0,9Gemlik, Turciala 5,3 km N de Gemlik · 6,5 km adâncime01:2611 oct.