Cutremur de 1,5 grade în Göksun, Turcia
Miercuri, 16 septembrie 2026, ora 04:59:52 · 16 sept.
M 1,5 ML
7,0 km adâncime
04:59:52 ora României · 01:59:52 UTC
38,10° N, 36,57° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 1,5 (ML) s-a produs miercuri, 16 septembrie 2026, la ora 04:59 (ora României), la 11 km NE de Göksun, Provincia Kahramanmaraș, Turcia. Hipocentrul a fost localizat la 7,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
Microseism, detectat doar de instrumente.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Turcia a avut loc pe 16 septembrie 2026 (2,1).
<2234567+
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 2,2Afșin, Turciala 12 km SE de Afșin · 2,4 km adâncime19:2215 oct.
- 2,0Kozan, Turciala 16 km S de Himmetli · 7,0 km adâncime11:0415 oct.
- 1,4Kozan, Turciala 17 km SE de Feke · 7,1 km adâncime10:0915 oct.
- 2,2Çokak, Turciala 19 km N de Çokak · 7,0 km adâncime08:1615 oct.
- 1,0Kahramanmaraș, Turciala 12 km SE de Çokak · 7,0 km adâncime07:3015 oct.
- 2,5Kadirli, Turciala 14 km NV de Çokak · 7,0 km adâncime06:4215 oct.
- 1,4Kozan, Turciala 15 km SE de Feke · 7,0 km adâncime05:1015 oct.
- 1,2Elbistan, Turciala 7,3 km SV de Kürecik · 7,1 km adâncime04:1015 oct.
- 1,4Kahramanmaraș, Turciala 12 km S de Kahramanmaraș · 8,4 km adâncime03:3415 oct.
- 1,3Kadirli, Turciala 18 km S de Himmetli · 7,0 km adâncime01:3515 oct.
- 1,4Tufanbeyli, Turciala 14 km NE de Tufanbeyli · 6,9 km adâncime01:2615 oct.
- 1,9Kadirli, Turciala 19 km S de Himmetli · 7,0 km adâncime01:1115 oct.
- 1,8Kahramanmaraș, Turciala 10 km NE de Șatırhüyük · 11 km adâncime00:3115 oct.
- 2,5Kadirli, Turciala 14 km SV de Andırın · 7,0 km adâncime23:5314 oct.
- 1,6Kozan, Turciala 17 km S de Himmetli · 7,0 km adâncime23:2314 oct.
- 1,5Kadirli, Turciala 18 km S de Himmetli · 7,0 km adâncime23:1914 oct.
- 1,5Kadirli, Turciala 19 km S de Himmetli · 7,0 km adâncime23:0514 oct.
- 2,5Kozan, Turciala 19 km S de Himmetli · 5,0 km adâncime23:0314 oct.
- 2,7Kozan, Turciala 17 km S de Himmetli · 7,0 km adâncime13:1814 oct.
- 1,6Elbistan, Turciala 8,9 km SV de Ekinözü · 4,8 km adâncime12:2614 oct.