Cutremur de 2,1 grade în Užice, Serbia
Joi, 17 ianuarie 2008, ora 01:39:27 · 17 ian. 2008
M 2,1 ML
0,0 km adâncime
01:39:27 ora României · 23:39:27 UTC
44,01° N, 20,07° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,1 (ML) s-a produs joi, 17 ianuarie 2008, la ora 01:39 (ora României), la 13 km E de Kosjerić, Central Serbia, Serbia. Hipocentrul a fost localizat la 0,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Serbia a avut loc pe 6 ianuarie 2008 (3,1). Este al 3-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Serbia în 2008.
<2234567+
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 1,3Čačak, Serbiala 2,1 km SE de Čačak · 0,0 km adâncime00:2216 feb. 2008
- 2,3Čačak, Serbiala 2,6 km NE de Čačak · 4,1 km adâncime21:1215 feb. 2008
- 1,7Čačak, Serbiala 2,4 km E de Čačak · 1,1 km adâncime20:4715 feb. 2008
- 1,7Čačak, Serbiala 2,6 km NE de Čačak · 2,1 km adâncime19:3515 feb. 2008
- 1,4Čačak, Serbiala 2,8 km V de Prislonica · 2,0 km adâncime19:3415 feb. 2008
- 1,9Čačak, Serbiaîn Čačak · 3,7 km adâncime19:2815 feb. 2008
- 2,1Čačak, Serbiaîn Čačak · 5,1 km adâncime19:1015 feb. 2008
- 2,3Čačak, Serbiala 2,7 km SV de Čačak · 5,5 km adâncime19:0715 feb. 2008
- 4,6Čačak, Serbiala 3,1 km SE de Preljina · 5,0 km adâncime19:0315 feb. 2008
- 1,4Valjevo, Serbiala 5,6 km E de Mionica · 0,0 km adâncime18:5514 feb. 2008
- 1,5Užice, Serbiala 6,9 km V de Požega · 2,7 km adâncime21:4511 feb. 2008
- 1,5Novi Beograd, Serbiala 4,7 km N de Barajevo · 0,0 km adâncime15:1310 feb. 2008
- 1,1Čačak, Serbiala 16 km E de Kosjerić · 8,9 km adâncime05:0510 feb. 2008
- 1,3Belgrad, Serbiaîn Barajevo · 0,0 km adâncime16:349 feb. 2008
- 2,1Belgrad, Serbiala 4,2 km E de Barajevo · 5,0 km adâncime16:189 feb. 2008
- 1,8Novi Pazar, Serbiala 6,1 km V de Raška · 0,9 km adâncime14:169 feb. 2008
- 1,5Kraljevo, Serbiala 12 km SV de Vrnjačka Banja · 2,2 km adâncime07:009 feb. 2008
- 2,2Valjevo, Serbiala 9,5 km S de Mionica · 5,0 km adâncime01:468 feb. 2008
- 1,2Novi Beograd, Serbiaîn Barič · 0,0 km adâncime05:487 feb. 2008
- 2,0Belgrad, Serbiala 3,9 km E de Barajevo · 2,0 km adâncime01:214 feb. 2008