Cutremur de 2,5 grade în Dursunbey, Turcia
Sâmbătă, 31 decembrie 2016, ora 09:58:09 · 31 dec. 2016
M 2,5 ML
5,0 km adâncime
09:58:09 ora României · 07:58:09 UTC
39,41° N, 28,65° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,5 (ML) s-a produs sâmbătă, 31 decembrie 2016, la ora 09:58 (ora României), la 20 km S de Dursunbey, Provincia Balıkesir, Turcia. Hipocentrul a fost localizat la 5,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Turcia a avut loc pe 30 decembrie 2016 (2,9). Este al 1.996-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Turcia în 2016.
<2234567+
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 2,5Akhisar, Turciala 3,6 km S de Sındırgı · 5,0 km adâncime22:5529 ian. 2017
- 3,2Soma, Turciala 9,1 km SE de Gölcük · 5,0 km adâncime17:4229 ian. 2017
- 3,1Soma, Turciala 10 km SE de Gölcük · 8,0 km adâncime17:0229 ian. 2017
- 3,0Akhisar, Turciala 10 km SV de Sındırgı · 5,0 km adâncime16:1629 ian. 2017
- 2,5Soma, Turciala 8,9 km SE de Savaștepe · 5,0 km adâncime07:3729 ian. 2017
- 3,1Akhisar, Turciala 11 km V de Sındırgı · 9,0 km adâncime07:2427 ian. 2017
- 3,4Akhisar, Turciala 4,3 km NE de Zeytinliova · 9,0 km adâncime07:2127 ian. 2017
- 2,8Akhisar, Turciala 8,8 km V de Sındırgı · 8,0 km adâncime03:4927 ian. 2017
- 2,7Soma, Turciala 9,3 km V de Sındırgı · 4,0 km adâncime11:0226 ian. 2017
- 2,6Akhisar, Turciala 11 km V de Sındırgı · 2,0 km adâncime15:4725 ian. 2017
- 2,5Soma, Turciala 9,1 km SE de Gölcük · 5,0 km adâncime12:3825 ian. 2017
- 2,8Soma, Turciala 8,5 km V de Sındırgı · 5,0 km adâncime12:2025 ian. 2017
- 3,0Soma, Turciala 11 km SE de Gölcük · 7,0 km adâncime07:5125 ian. 2017
- 3,4Akhisar, Turciala 9,4 km V de Sındırgı · 12 km adâncime05:2825 ian. 2017
- 3,1Akhisar, Turciala 7,6 km SV de Sındırgı · 11 km adâncime03:0025 ian. 2017
- 3,1Soma, Turciala 11 km S de Gölcük · 2,0 km adâncime02:2025 ian. 2017
- 2,7Soma, Turciala 11 km S de Gölcük · 5,0 km adâncime02:1625 ian. 2017
- 2,8Balıkesir, Turciala 8,5 km S de Bigadiç · 5,0 km adâncime13:5023 ian. 2017
- 3,0Bursa, Turciala 4,3 km SE de Demirtaș · 2,0 km adâncime07:1320 ian. 2017
- 3,0Akhisar, Turciala 8,8 km V de Sındırgı · 2,0 km adâncime06:4920 ian. 2017