Cutremur de 2,5 grade în Elbistan, Turcia
Miercuri, 25 martie 2026, ora 00:45:52 · 25 mar.
M 2,5 ML
7,0 km adâncime
00:45:52 ora României · 22:45:52 UTC
38,10° N, 37,02° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,5 (ML) s-a produs miercuri, 25 martie 2026, la ora 00:45 (ora României), la 16 km V de Ekinözü, Provincia Kahramanmaraș, Turcia. Hipocentrul a fost localizat la 7,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Turcia a avut loc pe 24 martie 2026 (3,2). Este al 601-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Turcia în 2026.
<2234567+
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 3,0Kahramanmaraș, Turciala 16 km V de Süleymanlı · 7,0 km adâncime02:5423 apr.
- 2,5Göksun, Turciala 15 km S de Göksun · 7,0 km adâncime23:4122 apr.
- 2,5Göksun, Turciala 14 km SV de Göksun · 11 km adâncime05:4122 apr.
- 2,5Kadirli, Turciala 19 km V de Andırın · 5,4 km adâncime17:0521 apr.
- 2,5Elbistan, Turciala 11 km NE de Nurhak · 7,0 km adâncime16:5618 apr.
- 2,9Kahramanmaraș, Turciala 13 km NE de Andırın · 7,1 km adâncime14:3118 apr.
- 2,7Göksun, Turciala 15 km S de Göksun · 7,0 km adâncime14:3317 apr.
- 3,0Göksun, Turciala 18 km S de Göksun · 7,0 km adâncime11:5817 apr.
- 2,5Elbistan, Turciala 9,2 km NV de Ekinözü · 8,9 km adâncime09:4817 apr.
- 3,2Kahramanmaraș, Turciala 18 km NE de Çokak · 7,0 km adâncime08:4517 apr.
- 2,8Göksun, Turciala 16 km S de Göksun · 7,0 km adâncime07:3117 apr.
- 2,7Göksun, Turciala 14 km S de Göksun · 7,0 km adâncime07:0917 apr.
- 2,6Göksun, Turciala 15 km S de Göksun · 7,0 km adâncime05:0916 apr.
- 2,8Göksun, Turciala 15 km S de Göksun · 7,0 km adâncime05:0716 apr.
- 3,0Göksun, Turciala 15 km S de Göksun · 7,0 km adâncime05:0516 apr.
- 2,5Kahramanmaraș, Turciala 18 km E de Çokak · 7,0 km adâncime21:5415 apr.
- 2,5Göksun, Turciala 16 km S de Göksun · 7,0 km adâncime23:3914 apr.
- 2,7Göksun, Turciala 16 km S de Göksun · 7,0 km adâncime19:0714 apr.
- 2,5Kadirli, Turciala 14 km E de Kadirli · 5,5 km adâncime22:2510 apr.
- 2,8Göksun, Turciala 16 km S de Göksun · 7,0 km adâncime19:4710 apr.