Cutremur de 2,5 grade în Insulele Dodecanez, Grecia
Luni, 21 decembrie 2020, ora 05:10:42 · 21 dec. 2020
M 2,5 ML
5,0 km adâncime
05:10:42 ora României · 03:10:42 UTC
37,82° N, 26,83° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,5 (ML) s-a produs luni, 21 decembrie 2020, la ora 05:10 (ora României), la 11 km E de Néon Karlovásion, North Aegean, Grecia. Hipocentrul a fost localizat la 5,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Grecia a avut loc pe 21 decembrie 2020 (2,6). Este al 4.252-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Grecia în 2020.
<2234567+
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 3,0Insulele Dodecanez, Greciala 7,4 km N de Samos · 8,0 km adâncime21:3219 ian. 2021
- 2,9Insulele Dodecanez, Greciala 32 km N de Agios Kirykos · 8,0 km adâncime14:2419 ian. 2021
- 2,9Insulele Dodecanez, Greciala 19 km V de Marathókampos · 5,0 km adâncime13:2818 ian. 2021
- 2,9Insulele Dodecanez, Greciala 17 km N de Foúrnoi · 2,0 km adâncime12:5518 ian. 2021
- 2,5Torbalı, Turciala 6,1 km SV de Değirmendere · 5,0 km adâncime21:1817 ian. 2021
- 3,4Marea Egeela 13 km V de Pyrgíon · 33 km adâncime10:0017 ian. 2021
- 2,6Dodecanese Is.-turkey Border Regla 8,1 km S de Bodrum · 5,0 km adâncime05:4717 ian. 2021
- 2,5Vestul Turcieila 8,5 km E de Vathý · 6,0 km adâncime23:3816 ian. 2021
- 2,5Insulele Dodecanez, Greciala 23 km NE de Agios Kirykos · 3,0 km adâncime11:5916 ian. 2021
- 3,3Vestul Turcieila 9,6 km S de Özdere Cumhuriyet · 13 km adâncime07:3016 ian. 2021
- 2,6Insulele Dodecanez, Greciala 14 km N de Samos · 2,0 km adâncime23:3915 ian. 2021
- 3,8Insulele Dodecanez, Greciala 11 km N de Samos · 10 km adâncime19:2015 ian. 2021
- 2,8Insulele Dodecanez, Greciala 11 km NE de Néon Karlovásion · 5,0 km adâncime13:3014 ian. 2021
- 2,7Vestul Turcieila 7,5 km SV de Özdere Cumhuriyet · 9,0 km adâncime04:1213 ian. 2021
- 2,5Insulele Dodecanez, Greciala 14 km N de Mytilinioí · 10 km adâncime18:1612 ian. 2021
- 2,6Kușadası, Turciala 3,1 km E de Kușadası · 7,0 km adâncime22:3711 ian. 2021
- 3,2Insulele Dodecanez, Greciala 6,4 km N de Samos · 10 km adâncime18:4711 ian. 2021
- 2,9Torbalı, Turciala 8,8 km E de Değirmendere · 8,0 km adâncime15:5211 ian. 2021
- 2,7Kușadası, Turciala 4,8 km E de Kușadası · 7,0 km adâncime18:0710 ian. 2021
- 2,5Insulele Dodecanez, Greciala 9,7 km E de Néon Karlovásion · 5,0 km adâncime15:1910 ian. 2021