Cutremur de 2,5 grade în Ioannina, Grecia
Duminică, 29 octombrie 2023, ora 09:58:48 · 29 oct. 2023
M 2,5 ML
5,0 km adâncime
09:58:48 ora României · 07:58:48 UTC
39,46° N, 20,55° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,5 (ML) s-a produs duminică, 29 octombrie 2023, la ora 09:58 (ora României), la 3,6 km E de Paramythiá, Epirus, Grecia. Hipocentrul a fost localizat la 5,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Grecia a avut loc pe 29 octombrie 2023 (2,7). Este al 2.321-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Grecia în 2023.
<2234567+
Unde s-a putut simți
estimare după magnitudine și adâncime
| Localitate | Țară | Distanță |
|---|---|---|
| Paramythiá | Grecia | 3,6 km |
Raza estimată în care oamenii pot simți cutremurul: aproximativ 4 km. Intensitatea reală depinde de teren, clădire și etaj.
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 2,5Ioannina, Greciaîn Kanaláki · 5,0 km adâncime17:2624 nov. 2023
- 2,5Loutró, Greciala 18 km E de Loutró · 110 km adâncime09:1621 nov. 2023
- 2,6Greciala 7,8 km V de Preveza · 14 km adâncime12:5213 nov. 2023
- 2,9Greciala 4,8 km S de Pálairos · 86 km adâncime23:049 nov. 2023
- 2,6Greciala 7,3 km NV de Amfilochía · 5,0 km adâncime21:519 nov. 2023
- 3,6Kerkira, Greciala 12 km S de Agios Georgis · 5,5 km adâncime18:259 nov. 2023
- 2,7Ioannina, Greciala 11 km V de Rodotópi · 14 km adâncime10:469 nov. 2023
- 3,3Ioannina, Greciala 5,1 km NE de Kanaláki · 5,6 km adâncime13:498 nov. 2023
- 4,5Ioannina, Greciala 8,7 km NV de Paramythiá · 5,0 km adâncime20:307 nov. 2023
- 2,8Ioannina, Greciala 14 km NE de Filiátes · 2,0 km adâncime03:436 nov. 2023
- 2,5Monastiráki, Greciala 8,0 km SE de Monastiráki · 13 km adâncime09:5329 oct. 2023
- 2,5Vergo, Albaniala 5,3 km NE de Vergo · 1,2 km adâncime07:2126 oct. 2023
- 2,8Nidhríon, Greciala 10 km V de Nidhríon · 14 km adâncime18:0124 oct. 2023
- 2,7Lefkada, Greciala 6,0 km SV de Lefkada · 10 km adâncime11:2622 oct. 2023
- 3,5Vlorë, Albaniala 5,3 km E de Vranisht · 10 km adâncime10:5322 oct. 2023
- 2,8Ioannina, Greciala 5,5 km SE de Kanaláki · 7,0 km adâncime05:1122 oct. 2023
- 2,5Sardínia, Greciala 15 km E de Sardínia · 5,0 km adâncime09:5014 oct. 2023
- 3,9Kerasochóri, Greciala 22 km NV de Kerasochóri · 5,0 km adâncime21:4511 oct. 2023
- 2,5Trikala, Greciala 9,7 km SE de Anthiró · 85 km adâncime19:239 oct. 2023
- 3,1Ioannina, Greciala 6,2 km S de Kanaláki · 12 km adâncime18:337 oct. 2023