Cutremur de 2,5 grade în Kahramanmaraș, Turcia
Duminică, 15 aprilie 2018, ora 20:28:56 · 15 apr. 2018
M 2,5 ML
7,0 km adâncime
20:28:56 ora României · 17:28:56 UTC
37,70° N, 37,41° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,5 (ML) s-a produs duminică, 15 aprilie 2018, la ora 20:28 (ora României), la 6,1 km N de Sakarkaya, Provincia Kahramanmaraș, Turcia. Hipocentrul a fost localizat la 7,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Turcia a avut loc pe 15 aprilie 2018 (2,8). Este al 406-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Turcia în 2018.
<2234567+
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 2,5Kâhta, Turciala 3,7 km NE de Samsat · 7,0 km adâncime23:199 mai 2018
- 2,6Kâhta, Turciala 2,1 km N de Samsat · 7,0 km adâncime20:4827 apr. 2018
- 2,7Kadirli, Turciala 17 km N de Düziçi · 4,0 km adâncime18:2827 apr. 2018
- 2,5Kâhta, Turciala 3,3 km E de Samsat · 7,0 km adâncime02:0827 apr. 2018
- 2,6Kâhta, Turciala 3,1 km N de Samsat · 7,0 km adâncime23:0025 apr. 2018
- 2,6Kâhta, Turciala 2,6 km SE de Samsat · 7,0 km adâncime18:0125 apr. 2018
- 2,7Kâhta, Turciaîn Samsat · 7,0 km adâncime08:1025 apr. 2018
- 3,0Kâhta, Turciala 3,0 km NE de Samsat · 7,0 km adâncime07:3925 apr. 2018
- 2,5Kâhta, Turciala 4,0 km E de Samsat · 7,0 km adâncime01:0025 apr. 2018
- 3,2Kâhta, Turciaîn Samsat · 2,0 km adâncime09:0924 apr. 2018
- 2,5Kâhta, Turciala 5,8 km NE de Samsat · 8,0 km adâncime08:5224 apr. 2018
- 3,6Kâhta, Turciala 3,3 km SE de Samsat · 2,0 km adâncime07:5024 apr. 2018
- 2,5Kâhta, Turciala 4,9 km E de Samsat · 9,0 km adâncime07:4224 apr. 2018
- 3,3Kâhta, Turciala 5,4 km SE de Samsat · 9,0 km adâncime06:5824 apr. 2018
- 2,9Kâhta, Turciala 6,0 km E de Samsat · 6,0 km adâncime04:5824 apr. 2018
- 3,0Kâhta, Turciala 5,2 km SE de Samsat · 10 km adâncime04:0524 apr. 2018
- 2,9Kâhta, Turciaîn Samsat · 5,0 km adâncime04:0124 apr. 2018
- 5,2Kâhta, Turciala 3,9 km NE de Samsat · 10 km adâncime03:3424 apr. 2018
- 3,0Adıyaman, Turciala 4,7 km NE de Harmanlı · 5,0 km adâncime02:4122 apr. 2018
- 3,1Kahramanmaraș, Turciala 4,1 km N de Sakarkaya · 4,0 km adâncime22:1714 apr. 2018