Cutremur de 2,5 grade în Loutró, Grecia
Sâmbătă, 22 mai 2021, ora 05:04:27 · 22 mai 2021
M 2,5 ML
2,0 km adâncime
05:04:27 ora României · 02:04:27 UTC
38,95° N, 21,25° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,5 (ML) s-a produs sâmbătă, 22 mai 2021, la ora 05:04 (ora României), la 3,9 km E de Loutró, West Greece, Grecia. Hipocentrul a fost localizat la 2,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Grecia a avut loc pe 22 mai 2021 (2,6). Este al 2.302-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Grecia în 2021.
<2234567+
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 3,9Trikala, Greciala 2,7 km NE de Megalochóri · 19 km adâncime01:5421 iun. 2021
- 2,7Greciala 8,2 km SV de Galatás · 19 km adâncime18:0020 iun. 2021
- 2,7Trikala, Greciala 4,5 km E de Verdikoússa · 4,0 km adâncime12:4020 iun. 2021
- 2,5Lárisa, Greciala 9,3 km V de Týrnavos · 2,0 km adâncime03:1719 iun. 2021
- 2,6Greciala 13 km V de Nidhríon · 4,0 km adâncime12:4516 iun. 2021
- 3,4Ioannina, Greciala 16 km N de Filiátes · 15 km adâncime20:4314 iun. 2021
- 4,4Ioannina, Greciala 13 km N de Filiátes · 14 km adâncime15:4614 iun. 2021
- 3,6Sardínia, Greciala 7,8 km SE de Sardínia · 59 km adâncime15:1814 iun. 2021
- 2,8Trikala, Greciala 4,9 km NE de Verdikoússa · 2,0 km adâncime17:3313 iun. 2021
- 4,1Trikala, Greciala 6,5 km E de Verdikoússa · 5,0 km adâncime16:1913 iun. 2021
- 2,5Patras, Greciala 6,0 km SE de Gavaloú · 8,0 km adâncime10:5912 iun. 2021
- 2,6Greciala 6,3 km NV de Lefkada · 2,0 km adâncime03:5211 iun. 2021
- 3,0Greciala 4,6 km N de Lefkada · 2,0 km adâncime02:3511 iun. 2021
- 2,6Lárisa, Greciala 12 km E de Verdikoússa · 2,0 km adâncime17:3710 iun. 2021
- 2,6Patras, Greciala 2,4 km SE de Náfpaktos · 2,0 km adâncime01:2910 iun. 2021
- 2,9Lárisa, Greciala 13 km V de Týrnavos · 2,0 km adâncime15:099 iun. 2021
- 2,7Kerasochóri, Greciala 20 km SV de Kerasochóri · 11 km adâncime19:167 iun. 2021
- 3,2Nidhríon, Greciala 11 km V de Nidhríon · 2,0 km adâncime04:517 iun. 2021
- 3,1Patras, Greciala 12 km NV de Antirrio · 13 km adâncime16:576 iun. 2021
- 4,5Aígio, Greciala 13 km S de Aígio · 49 km adâncime18:063 iun. 2021