Cutremur de 2,5 grade în Lubin, Polonia
Miercuri, 17 decembrie 2025, ora 20:31:55 · 17 dec. 2025
M 2,5 M
1,0 km adâncime
20:31:55 ora României · 18:31:55 UTC
51,46° N, 16,15° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,5 (M) s-a produs miercuri, 17 decembrie 2025, la ora 20:31 (ora României), la 4,7 km N de Obora, Voievodatul Silezia Inferioară, Polonia. Hipocentrul a fost localizat la 1,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Polonia a avut loc pe 16 decembrie 2025 (3,0). Este al 141-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Polonia în 2025.
<2234567+
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 2,5Lubin, Poloniala 3,3 km N de Lubin · 1,0 km adâncime06:4416 ian.
- 2,5Głogów, Poloniala 4,4 km S de Grębocice · 1,0 km adâncime22:0311 ian.
- 2,5Lubin, Poloniala 6,9 km V de Rudna · 1,0 km adâncime22:597 ian.
- 2,7Głogów, Poloniala 5,6 km S de Grębocice · 6,2 km adâncime08:575 ian.
- 2,6Polkowice, Poloniala 4,3 km E de Polkowice · 0,0 km adâncime03:365 ian.
- 2,7Głogów, Poloniala 6,6 km S de Grębocice · 1,0 km adâncime08:334 ian.
- 2,6Głogów, Poloniala 4,4 km S de Grębocice · 1,0 km adâncime08:0530 dec. 2025
- 3,0Polkowice, Poloniala 6,2 km NE de Polkowice · 1,0 km adâncime16:4629 dec. 2025
- 2,7Lubin, Poloniaîn Osiek · 11 km adâncime03:2528 dec. 2025
- 2,8Polkowice, Poloniala 3,8 km SE de Polkowice · 10 km adâncime19:5920 dec. 2025
- 2,7Głogów, Poloniala 3,8 km NE de Grębocice · 9,2 km adâncime19:0918 dec. 2025
- 2,6Polkowice, Poloniala 2,0 km SE de Polkowice · 1,0 km adâncime22:5517 dec. 2025
- 3,7Polkowice, Poloniala 6,9 km V de Polkowice · 1,0 km adâncime07:318 dec. 2025
- 3,5Głogów, Poloniala 4,1 km SE de Głogów · 5,1 km adâncime18:553 dec. 2025
- 3,3Lubin, Poloniala 2,9 km NE de Lubin · 1,0 km adâncime10:2528 nov. 2025
- 2,7Głogów, Poloniala 3,3 km S de Grębocice · 0,0 km adâncime04:5028 nov. 2025
- 2,5Lubin, Poloniala 6,9 km V de Rudna · 1,0 km adâncime03:4027 nov. 2025
- 2,7Polkowice, Poloniala 3,7 km SE de Polkowice · 1,0 km adâncime21:4226 nov. 2025
- 2,8Polkowice, Poloniala 5,8 km NE de Polkowice · 5,8 km adâncime09:5626 nov. 2025
- 2,5Głogów, Poloniala 4,6 km S de Grębocice · 1,0 km adâncime10:1423 nov. 2025