Cutremur de 2,5 grade în Malatya, Turcia
Miercuri, 29 martie 2023, ora 13:44:48 · 29 mar. 2023
M 2,5 ML
5,0 km adâncime
13:44:48 ora României · 10:44:48 UTC
38,28° N, 38,05° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,5 (ML) s-a produs miercuri, 29 martie 2023, la ora 13:44 (ora României), la 9,6 km SE de Akçadağ, Provincia Malatya, Turcia. Hipocentrul a fost localizat la 5,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Turcia a avut loc pe 29 martie 2023 (2,8). Este al 5.330-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Turcia în 2023.
<2234567+
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 2,6Elbistan, Turciala 16 km N de Gücük · 5,0 km adâncime11:2428 apr. 2023
- 3,3Malatya, Turciala 3,2 km NV de Doğanșehir · 6,0 km adâncime09:5728 apr. 2023
- 3,0Kahramanmaraș, Turciala 4,3 km V de Narlı · 5,0 km adâncime01:0328 apr. 2023
- 2,5Malatya, Turciala 14 km N de Doğanșehir · 3,0 km adâncime21:4927 apr. 2023
- 3,1Kâhta, Turciala 4,5 km V de Yarpuzlu · 5,0 km adâncime20:5427 apr. 2023
- 4,2Konakpınar, Turciala 11 km SV de Konakpınar · 7,0 km adâncime18:3327 apr. 2023
- 2,8Elbistan, Turciala 18 km SV de Ekinözü · 8,0 km adâncime17:4527 apr. 2023
- 2,8Elbistan, Turciala 5,6 km N de Ekinözü · 10 km adâncime13:4627 apr. 2023
- 3,1Malatya, Turciala 7,3 km SE de Malatya · 3,0 km adâncime12:5327 apr. 2023
- 2,5Malatya, Turciala 12 km NV de Tepehan · 5,0 km adâncime11:5127 apr. 2023
- 2,7Malatya, Turciala 16 km NV de Pütürge · 5,0 km adâncime11:2627 apr. 2023
- 2,7Malatya, Turciala 5,8 km NV de Yarpuzlu · 6,0 km adâncime09:4327 apr. 2023
- 2,7Malatya, Turciala 12 km SE de Malatya · 8,0 km adâncime09:0727 apr. 2023
- 2,6Elbistan, Turciala 9,9 km N de Elbistan · 6,0 km adâncime06:0027 apr. 2023
- 2,8Malatya, Turciala 5,8 km SE de Kale · 6,0 km adâncime04:4327 apr. 2023
- 3,2Malatya, Turciala 6,1 km NV de Yarpuzlu · 5,0 km adâncime23:4126 apr. 2023
- 3,8Malatya, Turciala 5,6 km SE de Yeșilyurt · 5,0 km adâncime20:3226 apr. 2023
- 2,8Malatya, Turciala 13 km NE de Çelikhan · 5,0 km adâncime19:4726 apr. 2023
- 2,9Elbistan, Turciala 8,0 km NE de Elbistan · 5,0 km adâncime19:0826 apr. 2023
- 2,8Malatya, Turciaîn Yeșilyurt · 5,0 km adâncime16:1026 apr. 2023