Cutremur de 2,5 grade în Nestório, Grecia
Vineri, 28 iulie 2023, ora 07:05:56 · 28 iul. 2023
M 2,5 ML
10 km adâncime
07:05:56 ora României · 04:05:56 UTC
40,39° N, 20,95° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,5 (ML) s-a produs vineri, 28 iulie 2023, la ora 07:05 (ora României), la 9,8 km V de Nestório, Macedonia de Vest, Grecia. Hipocentrul a fost localizat la 10 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Grecia a avut loc pe 27 iulie 2023 (3,4). Este al 1.717-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Grecia în 2023.
<2234567+
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 2,8Aianí, Greciala 13 km V de Aianí · 14 km adâncime07:3426 aug. 2023
- 2,8Tirana, Albaniaîn Vrap · 24 km adâncime03:0425 aug. 2023
- 2,8Ioannina, Greciala 7,7 km N de Filiátes · 10 km adâncime05:0824 aug. 2023
- 2,5Berat, Albaniala 8,9 km N de Luftinjë · 5,0 km adâncime13:5023 aug. 2023
- 2,6Elbasan, Albaniala 2,4 km NV de Shirgjan · 10 km adâncime22:5620 aug. 2023
- 3,4Kardhiq, Albaniala 3,0 km NE de Kardhiq · 12 km adâncime23:194 aug. 2023
- 3,2Korçë, Albaniala 2,0 km V de Vreshtas · 6,0 km adâncime08:143 aug. 2023
- 2,5Tirana, Albaniala 3,0 km NE de Baldushk · 15 km adâncime12:071 aug. 2023
- 2,5Korçë, Albaniala 4,4 km SV de Maliq · 8,0 km adâncime09:5627 iul. 2023
- 2,8Vlorë, Albaniala 8,3 km N de Lukovë · 11 km adâncime09:4726 iul. 2023
- 3,0Nestório, Greciala 5,5 km V de Nestório · 12 km adâncime22:4623 iul. 2023
- 2,7Trikala, Greciala 8,7 km S de Grevená · 0,0 km adâncime18:4722 iul. 2023
- 2,7Chlói, Greciala 11 km N de Chlói · 5,0 km adâncime04:5015 iul. 2023
- 3,1Berat, Albaniala 5,7 km SE de Kukur · 8,0 km adâncime02:5612 iul. 2023
- 2,5Trikala, Greciala 2,7 km SV de Verdikoússa · 10 km adâncime14:237 iul. 2023
- 2,5Ptolemais, Greciala 6,7 km V de Ptolemais · 5,0 km adâncime17:325 iul. 2023
- 3,0Vlorë, Albaniala 6,7 km E de Himarë · 10 km adâncime05:125 iul. 2023
- 2,8Nestório, Greciala 6,5 km V de Nestório · 9,5 km adâncime20:351 iul. 2023
- 2,5Trikala, Greciala 8,1 km NV de Fíki · 10 km adâncime18:341 iul. 2023
- 3,0Grevená, Greciala 16 km E de Grevená · 5,0 km adâncime03:451 iul. 2023