Cutremur de 2,5 grade în Tavșanlı, Turcia
Joi, 14 februarie 2013, ora 15:54:37 · 14 feb. 2013
M 2,5 ML
5,0 km adâncime
15:54:37 ora României · 13:54:37 UTC
39,27° N, 29,16° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,5 (ML) s-a produs joi, 14 februarie 2013, la ora 15:54 (ora României), la 6,5 km V de Hisarcık, Provincia Kütahya, Turcia. Hipocentrul a fost localizat la 5,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Turcia a avut loc pe 14 februarie 2013 (2,9). Este al 400-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Turcia în 2013.
<2234567+
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 3,0Mustafakemalpașa, Turciala 15 km NE de Dursunbey · 2,0 km adâncime22:5315 mar. 2013
- 3,4Mustafakemalpașa, Turciala 15 km SV de Büyükorhan · 5,0 km adâncime06:1315 mar. 2013
- 3,4Simav, Turciala 9,5 km E de Simav · 5,0 km adâncime04:2115 mar. 2013
- 3,9Simav, Turciala 7,5 km E de Simav · 7,0 km adâncime22:4712 mar. 2013
- 2,6Balıkesir, Turciala 7,8 km E de Bigadiç · 8,0 km adâncime05:3612 mar. 2013
- 3,0Simav, Turciala 15 km NE de Simav · 7,0 km adâncime18:2510 mar. 2013
- 2,8Balıkesir, Turciala 9,4 km E de Bigadiç · 7,0 km adâncime16:0710 mar. 2013
- 3,2Balıkesir, Turciala 9,4 km E de Bigadiç · 7,0 km adâncime15:5410 mar. 2013
- 2,9Balıkesir, Turciala 9,4 km E de Bigadiç · 7,0 km adâncime09:1910 mar. 2013
- 2,9Balıkesir, Turciala 8,7 km E de Bigadiç · 7,0 km adâncime06:3110 mar. 2013
- 3,2Balıkesir, Turciala 8,5 km E de Bigadiç · 7,0 km adâncime06:0910 mar. 2013
- 3,4Tavșanlı, Turciala 14 km SV de Hisarcık · 5,0 km adâncime04:594 mar. 2013
- 2,6Gökçedağ, Turciala 11 km V de Gökçedağ · 5,0 km adâncime05:333 mar. 2013
- 2,5Tavșanlı, Turciala 7,7 km NV de Gökçedağ · 5,0 km adâncime16:1425 feb. 2013
- 2,5Usak, Turciala 11 km NV de Șaphane · 6,0 km adâncime12:2723 feb. 2013
- 2,7Düvertepe, Turciala 12 km NE de Düvertepe · 5,0 km adâncime02:1123 feb. 2013
- 2,7Inegöl, Turciala 7,6 km N de Keles · 5,0 km adâncime05:0922 feb. 2013
- 3,4Inegöl, Turciala 7,8 km N de Keles · 6,0 km adâncime05:0722 feb. 2013
- 2,5Usak, Turciala 10 km NV de Șaphane · 4,0 km adâncime04:3317 feb. 2013
- 3,0Nilüfer, Turciala 13 km SV de Yaylacık · 5,0 km adâncime19:4813 feb. 2013