Cutremur de 2,5 grade în Van, Turcia
Sâmbătă, 11 iulie 2015, ora 05:20:54 · 11 iul. 2015
M 2,5 ML
5,0 km adâncime
05:20:54 ora României · 02:20:54 UTC
38,67° N, 43,14° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,5 (ML) s-a produs sâmbătă, 11 iulie 2015, la ora 05:20 (ora României), la 19 km SE de Göldüzü, Provincia Bitlis, Turcia. Hipocentrul a fost localizat la 5,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Turcia a avut loc pe 11 iulie 2015 (2,9). Este al 1.068-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Turcia în 2015.
<2234567+
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 2,7Erciș, Turciala 13 km NE de Timar · 12 km adâncime18:115 aug. 2015
- 2,8Erciș, Turciala 3,1 km S de Muradiye · 9,0 km adâncime16:094 aug. 2015
- 2,5Van, Turciala 10 km SE de Timar · 5,0 km adâncime08:393 aug. 2015
- 3,1Tatvan, Turciala 4,5 km N de Akșar · 9,0 km adâncime09:2328 iul. 2015
- 2,6Erciș, Turciala 11 km E de Timar · 6,0 km adâncime22:4425 iul. 2015
- 3,0Tatvan, Turciala 10 km SV de Aydınocak · 8,0 km adâncime20:0924 iul. 2015
- 3,1Van, Turciala 19 km SE de Akçıra · 24 km adâncime20:1921 iul. 2015
- 2,6Van, Turciala 5,6 km SE de Aydınocak · 5,0 km adâncime16:0820 iul. 2015
- 2,9Erciș, Turciala 13 km NE de Timar · 5,0 km adâncime08:5219 iul. 2015
- 2,5Van, Turciala 21 km SE de Akçıra · 5,0 km adâncime22:4916 iul. 2015
- 2,5Van, Turciala 17 km SE de Göldüzü · 10 km adâncime08:5611 iul. 2015
- 2,6Erciș, Turciala 11 km E de Timar · 5,0 km adâncime03:2510 iul. 2015
- 2,8Van, Turciala 19 km SE de Akçıra · 5,0 km adâncime07:008 iul. 2015
- 2,5Van, Turciala 21 km SE de Akçıra · 22 km adâncime08:577 iul. 2015
- 3,0Van, Turciala 20 km S de Akçıra · 7,0 km adâncime07:327 iul. 2015
- 2,6Van, Turciala 14 km S de Aydınocak · 5,0 km adâncime11:084 iul. 2015
- 2,6Van, Turciala 20 km SE de Akçıra · 5,0 km adâncime01:333 iul. 2015
- 3,2Van, Turciala 7,2 km NV de Erçek · 9,0 km adâncime00:261 iul. 2015
- 2,5Van, Turciala 20 km SE de Akçıra · 22 km adâncime08:2929 iun. 2015
- 2,6Saray, Turciala 8,5 km NE de Saray · 4,0 km adâncime04:1227 iun. 2015