Cutremur de 2,5 grade în Van, Turcia
Miercuri, 21 octombrie 2015, ora 17:03:48 · 21 oct. 2015
M 2,5 ML
5,0 km adâncime
17:03:48 ora României · 14:03:48 UTC
38,75° N, 43,41° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,5 (ML) s-a produs miercuri, 21 octombrie 2015, la ora 17:03 (ora României), la 9,0 km S de Timar, Provincia Van, Turcia. Hipocentrul a fost localizat la 5,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Turcia a avut loc pe 21 octombrie 2015 (2,5). Este al 1.637-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Turcia în 2015.
<2234567+
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 3,0Van, Turciala 14 km SE de Erçek · 5,0 km adâncime19:4015 nov. 2015
- 2,5Tatvan, Turciala 17 km NE de Hizan · 3,0 km adâncime10:1815 nov. 2015
- 2,9Tatvan, Turciala 15 km E de Hizan · 8,0 km adâncime15:2113 nov. 2015
- 2,5Tatvan, Turciala 16 km NE de Hizan · 9,0 km adâncime15:5012 nov. 2015
- 2,8Tatvan, Turciala 17 km NE de Hizan · 5,0 km adâncime15:0712 nov. 2015
- 2,9Tatvan, Turciala 15 km E de Hizan · 8,0 km adâncime14:5612 nov. 2015
- 2,8Tatvan, Turciala 15 km NE de Hizan · 2,0 km adâncime14:2012 nov. 2015
- 3,8Tatvan, Turciala 15 km E de Hizan · 16 km adâncime13:0812 nov. 2015
- 2,7Tatvan, Turciala 15 km E de Hizan · 8,0 km adâncime12:5112 nov. 2015
- 2,6Ahlat, Turciala 6,5 km SV de Ahlat · 5,0 km adâncime04:2410 nov. 2015
- 2,5Erciș, Turciala 12 km SE de Akçıra · 5,0 km adâncime00:4010 nov. 2015
- 2,9Erciș, Turciala 8,0 km SV de Timar · 5,0 km adâncime13:237 nov. 2015
- 2,5Van, Turciala 18 km SV de Timar · 5,0 km adâncime22:152 nov. 2015
- 2,5Van, Turciala 15 km S de Gevaș · 9,0 km adâncime06:282 nov. 2015
- 4,8Erciș, Turciala 14 km N de Muradiye · 2,0 km adâncime11:4629 oct. 2015
- 2,6Ahlat, Turciala 13 km S de Ahlat · 6,0 km adâncime23:4627 oct. 2015
- 2,5Bitlis, Turciala 6,0 km V de Akșar · 5,0 km adâncime23:5126 oct. 2015
- 2,6Van, Turciala 13 km SE de Akçıra · 2,0 km adâncime15:2324 oct. 2015
- 3,0Erciș, Turciala 13 km SE de Akçıra · 5,0 km adâncime07:1624 oct. 2015
- 2,5Saray, Turciala 11 km E de Saray · 5,0 km adâncime06:2822 oct. 2015