Cutremur de 2,5 grade în Yakınca, Turcia
Marți, 21 ianuarie 2025, ora 12:22:33 · 21 ian. 2025
M 2,5 ML
7,0 km adâncime
12:22:33 ora României · 10:22:33 UTC
38,31° N, 38,18° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,5 (ML) s-a produs marți, 21 ianuarie 2025, la ora 12:22 (ora României), la 5,4 km V de Yakınca, Provincia Malatya, Turcia. Hipocentrul a fost localizat la 7,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Turcia a avut loc pe 21 ianuarie 2025 (2,6). Este al 110-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Turcia în 2025.
<2234567+
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 3,2Malatya, Turciala 12 km NV de Tepehan · 5,7 km adâncime21:5119 feb. 2025
- 2,8Malatya, Turciala 12 km S de Kale · 7,0 km adâncime18:2517 feb. 2025
- 4,3Malatya, Turciala 12 km S de Kale · 7,2 km adâncime17:4117 feb. 2025
- 3,2Malatya, Turciala 12 km N de Pütürge · 5,0 km adâncime15:2117 feb. 2025
- 2,5Elâzığ, Turciala 12 km NE de Gözeli · 15 km adâncime10:0315 feb. 2025
- 2,7Elâzığ, Turciala 11 km NE de Gözeli · 9,4 km adâncime02:3014 feb. 2025
- 3,8Elâzığ, Turciala 11 km NE de Gözeli · 7,0 km adâncime02:2714 feb. 2025
- 2,7Elbistan, Turciala 18 km V de Doğanșehir · 7,0 km adâncime00:4414 feb. 2025
- 3,3Malatya, Turciala 12 km N de Yarpuzlu · 13 km adâncime12:3212 feb. 2025
- 3,0Elâzığ, Turciala 12 km SE de Kale · 11 km adâncime23:4010 feb. 2025
- 2,6Kahramanmaraș, Turciala 9,6 km V de Tetirlik · 7,0 km adâncime01:359 feb. 2025
- 2,6Malatya, Turciala 11 km N de Yarpuzlu · 8,5 km adâncime21:578 feb. 2025
- 2,7Adıyaman, Turciala 6,0 km S de Harmanlı · 5,6 km adâncime23:144 feb. 2025
- 2,8Elâzığ, Turciala 13 km V de Gözeli · 6,5 km adâncime19:142 feb. 2025
- 2,8Konakpınar, Turciala 14 km E de Konakpınar · 7,0 km adâncime17:0431 ian. 2025
- 2,7Elbistan, Turciala 4,0 km NE de Ekinözü · 5,0 km adâncime10:0531 ian. 2025
- 2,9Malatya, Turciala 9,0 km N de Yarpuzlu · 7,0 km adâncime07:5731 ian. 2025
- 2,8Kahramanmaraș, Turciala 12 km NV de Tetirlik · 9,6 km adâncime21:4429 ian. 2025
- 2,6Adıyaman, Turciala 11 km S de Sürgü · 15 km adâncime10:1029 ian. 2025
- 3,4Malatya, Turciala 3,8 km N de Doğanșehir · 15 km adâncime03:4429 ian. 2025