Cutremur de 2,6 grade în Adıyaman, Turcia
Joi, 23 februarie 2023, ora 07:44:08 · 23 feb. 2023
M 2,6 ML
5,0 km adâncime
07:44:08 ora României · 05:44:08 UTC
37,82° N, 37,83° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,6 (ML) s-a produs joi, 23 februarie 2023, la ora 07:44 (ora României), la 7,8 km E de Harmanlı, Provincia Adıyaman, Turcia. Hipocentrul a fost localizat la 5,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Turcia a avut loc pe 23 februarie 2023 (2,9). Este al 3.396-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Turcia în 2023.
<2234567+
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 4,4Elbistan, Turciala 15 km V de Ekinözü · 7,0 km adâncime06:3925 mar. 2023
- 2,5Kahramanmaraș, Turciala 9,7 km NE de Türkoğlu · 5,0 km adâncime06:2225 mar. 2023
- 2,5Elbistan, Turciala 7,9 km S de Kürecik · 5,0 km adâncime04:5125 mar. 2023
- 3,0Elbistan, Turciala 10 km V de Ekinözü · 7,0 km adâncime03:3325 mar. 2023
- 2,6Malatya, Turciala 15 km S de Yeșilyurt · 5,0 km adâncime01:3125 mar. 2023
- 2,8Malatya, Turciala 11 km NV de Doğanșehir · 5,0 km adâncime00:0025 mar. 2023
- 3,3Malatya, Turciala 4,6 km SE de Yeșilyurt · 5,0 km adâncime23:2124 mar. 2023
- 2,7Malatya, Turciala 7,3 km NV de Doğanșehir · 5,0 km adâncime21:0624 mar. 2023
- 2,5Osmaniye, Turciala 2,5 km SV de Nurdağı · 4,0 km adâncime19:2924 mar. 2023
- 3,8Malatya, Turciala 14 km NV de Yarpuzlu · 7,0 km adâncime17:0624 mar. 2023
- 4,4Elbistan, Turciala 11 km NE de Nurhak · 7,0 km adâncime15:1024 mar. 2023
- 2,7Elbistan, Turciala 2,6 km SE de Elbistan · 5,0 km adâncime10:2824 mar. 2023
- 3,1Malatya, Turciala 7,7 km SE de Yeșilyurt · 10 km adâncime09:4124 mar. 2023
- 2,5Elbistan, Turciala 2,2 km SE de Ekinözü · 5,0 km adâncime09:0724 mar. 2023
- 3,0Gaziantep, Turciala 2,5 km SE de Sakçagöz · 5,0 km adâncime08:3324 mar. 2023
- 2,9Gaziantep, Turciala 4,6 km SV de Kartal · 5,0 km adâncime07:1224 mar. 2023
- 2,8Elbistan, Turciala 13 km SE de Gücük · 5,0 km adâncime05:4524 mar. 2023
- 2,8Malatya, Turciala 12 km NE de Levent · 5,0 km adâncime05:0324 mar. 2023
- 3,0Elbistan, Turciala 8,0 km N de Ekinözü · 5,0 km adâncime04:0724 mar. 2023
- 2,8Malatya, Turciala 10 km E de Akçadağ · 5,0 km adâncime01:5424 mar. 2023