Cutremur de 2,6 grade în Akhisar, Turcia
Miercuri, 21 august 2019, ora 00:30:00 · 21 aug. 2019
M 2,6 ML
7,0 km adâncime
00:30:00 ora României · 21:30:00 UTC
38,89° N, 27,87° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,6 (ML) s-a produs miercuri, 21 august 2019, la ora 00:30 (ora României), la 4,1 km SE de Akhisar, provincia Manisa, Turcia. Hipocentrul a fost localizat la 7,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Turcia a avut loc pe 20 august 2019 (2,9). Este al 1.196-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Turcia în 2019.
<2234567+
Unde s-a putut simți
estimare după magnitudine și adâncime
| Localitate | Țară | Distanță |
|---|---|---|
| Akhisar | Turcia | 4,1 km |
Raza estimată în care oamenii pot simți cutremurul: aproximativ 5 km. Intensitatea reală depinde de teren, clădire și etaj.
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 2,7Lângă coasta de vest a Turcieila 7,4 km S de Cumhuriyet · 5,0 km adâncime14:0214 sept. 2019
- 2,9Simav, Turciala 3,1 km NE de Simav · 7,0 km adâncime03:1711 sept. 2019
- 2,7Lângă coasta de vest a Turcieila 11 km SV de Cumhuriyet · 10 km adâncime01:0011 sept. 2019
- 2,9Lângă coasta de vest a Turcieila 8,8 km SV de Cumhuriyet · 2,0 km adâncime17:1610 sept. 2019
- 3,1Lângă coasta de vest a Turcieila 10 km SV de Cumhuriyet · 8,0 km adâncime15:198 sept. 2019
- 2,9Burhaniye, Turciala 7,9 km SV de Burhaniye · 7,0 km adâncime04:208 sept. 2019
- 2,9Nazilli, Turciala 6,5 km NE de Sarıgöl · 7,0 km adâncime12:4827 aug. 2019
- 2,8Soma, Turciala 12 km S de Savaștepe · 13 km adâncime10:1123 aug. 2019
- 2,7Ayvalık, Turciala 10 km SE de Gömeç · 7,0 km adâncime01:5122 aug. 2019
- 3,0Lângă coasta de vest a Turcieila 8,8 km SV de Cumhuriyet · 10 km adâncime05:5215 aug. 2019
- 2,6Akhisar, Turciala 12 km N de Saruhanlı · 7,0 km adâncime09:4014 aug. 2019
- 3,1Insulele Dodecanez, Greciala 10 km SV de Cumhuriyet · 2,0 km adâncime00:139 aug. 2019
- 2,5Urla, Turciala 2,3 km SE de Payamlı · 2,0 km adâncime20:058 aug. 2019
- 2,7Lângă coasta de vest a Turcieila 5,4 km SV de Cumhuriyet · 7,0 km adâncime15:588 aug. 2019
- 3,3Urla, Turciala 2,3 km SV de Cumhuriyet · 8,0 km adâncime14:028 aug. 2019
- 3,0Lângă coasta de vest a Turcieila 5,8 km S de Cumhuriyet · 2,0 km adâncime12:448 aug. 2019
- 3,2Insulele Dodecanez, Greciala 9,8 km S de Cumhuriyet · 2,0 km adâncime12:408 aug. 2019
- 2,6Lângă coasta de vest a Turcieila 3,6 km S de Cumhuriyet · 8,0 km adâncime12:368 aug. 2019
- 2,7Lângă coasta de vest a Turcieila 5,0 km S de Cumhuriyet · 2,0 km adâncime11:558 aug. 2019
- 3,1Lângă coasta de vest a Turcieila 6,5 km SV de Cumhuriyet · 5,0 km adâncime11:478 aug. 2019