Cutremur de 2,6 grade în Creta, Grecia
Miercuri, 20 aprilie 2016, ora 18:56:40 · 20 apr. 2016
M 2,6 ML
1,0 km adâncime
18:56:40 ora României · 15:56:40 UTC
34,74° N, 25,12° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,6 (ML) s-a produs miercuri, 20 aprilie 2016, la ora 18:56 (ora României), la 30 km S de Pýrgos, Creta, Grecia. Hipocentrul a fost localizat la 1,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Grecia a avut loc pe 20 aprilie 2016 (2,9). Este al 845-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Grecia în 2016.
<2234567+
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 2,8Creta, Greciala 81 km S de Ierapetra · 1,0 km adâncime11:2120 mai 2016
- 2,5Creta, Greciala 74 km S de Pýrgos · 1,0 km adâncime03:4120 mai 2016
- 3,3Creta, Greciala 58 km S de Pýrgos · 1,0 km adâncime01:5519 mai 2016
- 2,5Creta, Greciala 111 km SE de Kastrí · 2,0 km adâncime06:0012 mai 2016
- 2,6Creta, Greciala 12 km S de Néa Anatolí · 9,0 km adâncime05:156 mai 2016
- 3,6Creta, Greciaîn Gra Liyiá · 2,0 km adâncime22:565 mai 2016
- 2,5Creta, Greciala 12 km E de Kastrí · 21 km adâncime03:285 mai 2016
- 2,5Creta, Greciala 5,6 km S de Néa Anatolí · 11 km adâncime02:055 mai 2016
- 2,9Heraklion, Greciala 8,6 km NV de Néa Anatolí · 2,0 km adâncime05:132 mai 2016
- 2,6Creta, Greciala 16 km S de Moíres · 39 km adâncime11:031 mai 2016
- 2,5Creta, Greciala 19 km E de Kastrí · 38 km adâncime21:5328 apr. 2016
- 2,6Creta, Greciala 49 km SE de Kastrí · 24 km adâncime10:4527 apr. 2016
- 2,6Palekastro, Greciala 5,1 km V de Palekastro · 10 km adâncime02:1926 apr. 2016
- 2,7Creta, Greciala 58 km S de Makry-Gialos · 1,0 km adâncime04:0225 apr. 2016
- 3,0Creta, Greciala 22 km S de Kastrí · 23 km adâncime05:1824 apr. 2016
- 2,6Heraklion, Greciala 4,5 km N de Néa Anatolí · 2,0 km adâncime00:4723 apr. 2016
- 2,6Creta, Greciala 41 km S de Pýrgos · 1,0 km adâncime13:4419 apr. 2016
- 2,9Creta, Greciala 8,1 km S de Ierapetra · 1,0 km adâncime11:2816 apr. 2016
- 2,5Creta, Greciala 10 km S de Néa Anatolí · 1,0 km adâncime11:0516 apr. 2016
- 3,2Creta, Greciala 47 km SV de Pýrgos · 10 km adâncime05:5116 apr. 2016