Cutremur de 2,6 grade în Dörtyol, Turcia
Marți, 4 aprilie 2023, ora 07:18:40 · 4 apr. 2023
M 2,6 ML
5,0 km adâncime
07:18:40 ora României · 04:18:40 UTC
36,87° N, 36,66° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,6 (ML) s-a produs marți, 4 aprilie 2023, la ora 07:18 (ora României), la 9,0 km E de Yeșilyurt, Provincia Gaziantep, Turcia. Hipocentrul a fost localizat la 5,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Turcia a avut loc pe 4 aprilie 2023 (2,7). Este al 5.549-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Turcia în 2023.
<2234567+
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 2,6Kadirli, Turciala 6,2 km N de Andırın · 10 km adâncime04:574 mai 2023
- 3,1Kozan, Turciala 12 km NV de Akdam · 5,0 km adâncime10:503 mai 2023
- 2,6Kahramanmaraș, Turciala 14 km NE de Türkoğlu · 5,0 km adâncime09:373 mai 2023
- 4,3Kozan, Turciala 9,4 km N de Akdam · 5,0 km adâncime09:203 mai 2023
- 2,8Kırıkhan, Turciala 3,7 km N de Yalangöz · 10 km adâncime21:202 mai 2023
- 2,9Kahramanmaraș, Turciala 5,5 km SE de Sakarkaya · 5,0 km adâncime14:542 mai 2023
- 2,7Kahramanmaraș, Turciala 7,0 km E de Türkoğlu · 5,0 km adâncime04:421 mai 2023
- 2,5Kahramanmaraș, Turciala 11 km V de Tetirlik · 6,0 km adâncime01:531 mai 2023
- 3,1Dörtyol, Turciala 2,4 km V de Aktepe · 10 km adâncime01:361 mai 2023
- 2,7Antakya, Turciala 4,1 km NE de Șenköy · 5,0 km adâncime21:3930 apr. 2023
- 3,1Kahramanmaraș, Turciala 11 km NE de Șatırhüyük · 4,0 km adâncime20:2330 apr. 2023
- 2,6Kozan, Turciala 2,4 km S de Tepecikören · 5,0 km adâncime18:0630 apr. 2023
- 2,5Gaziantep, Turciala 7,2 km E de Șatırhüyük · 4,0 km adâncime03:5530 apr. 2023
- 2,5Samandağı, Turciaîn Uzunbağ · 7,0 km adâncime20:5629 apr. 2023
- 2,6Centrul Turcieila 9,9 km V de Kapısuyu · 9,0 km adâncime17:3429 apr. 2023
- 3,5Kahramanmaraș, Turciala 5,0 km N de Șatırhüyük · 6,0 km adâncime10:1029 apr. 2023
- 3,4Kahramanmaraș, Turciaîn Tetirlik · 5,0 km adâncime05:1629 apr. 2023
- 3,0Kırıkhan, Turciala 2,5 km E de Güvenç · 10 km adâncime22:4528 apr. 2023
- 3,7Kahramanmaraș, Turciala 11 km SV de Narlı · 5,0 km adâncime21:1928 apr. 2023
- 2,9Centrul Turcieila 18 km V de Kapısuyu · 2,0 km adâncime14:1228 apr. 2023