Cutremur de 2,6 grade în Denizli, Turcia
Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, ora 04:57:04 · 19 nov. 2016
M 2,6 ML
5,0 km adâncime
04:57:04 ora României · 02:57:04 UTC
37,68° N, 29,63° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,6 (ML) s-a produs sâmbătă, 19 noiembrie 2016, la ora 04:57 (ora României), la 16 km S de Bozkurt, Provincia Denizli, Turcia. Hipocentrul a fost localizat la 5,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Turcia a avut loc pe 18 noiembrie 2016 (3,0). Este al 1.794-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Turcia în 2016.
<2234567+
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 2,5Muğla, Turciala 23 km E de Ula · 7,0 km adâncime19:3315 dec. 2016
- 4,3Muğla, Turciala 20 km E de Ula · 5,0 km adâncime18:4315 dec. 2016
- 2,9Muğla, Turciala 22 km E de Ula · 3,0 km adâncime13:4913 dec. 2016
- 2,6Merkezefendi, Turciala 5,0 km N de Buldan · 5,0 km adâncime21:1211 dec. 2016
- 2,6Fethiye, Turciala 14 km NE de Göcek · 7,0 km adâncime19:139 dec. 2016
- 2,5Denizli, Turciala 15 km S de Çardak · 15 km adâncime13:579 dec. 2016
- 2,8Antalya, Turciaîn Döșemealtı · 83 km adâncime02:338 dec. 2016
- 2,8Antalya, Turciala 9,6 km S de Kemerağzı · 5,0 km adâncime12:181 dec. 2016
- 3,6Fethiye, Turciala 7,4 km SE de Elmalı · 5,0 km adâncime23:4530 nov. 2016
- 2,5Denizli, Turciala 8,5 km E de Honaz · 15 km adâncime15:2530 nov. 2016
- 2,5Denizli, Turciala 11 km SE de Honaz · 16 km adâncime13:5230 nov. 2016
- 3,0Antalya, Turciala 10 km V de Așağı Karaman · 1,0 km adâncime17:0529 nov. 2016
- 2,7Antalya, Turciala 3,7 km S de Kızıllı · 88 km adâncime15:1015 nov. 2016
- 2,6Antalya, Turciala 7,5 km SE de Kemerağzı · 5,0 km adâncime19:4011 nov. 2016
- 2,5Burdur, Turciala 14 km NV de Burdur · 5,0 km adâncime21:268 nov. 2016
- 3,3Dinar, Turciala 8,0 km V de Dinar · 3,0 km adâncime06:387 nov. 2016
- 2,5Antalya, Turciaîn Kovanlık · 89 km adâncime20:481 nov. 2016
- 2,5Denizli, Turciala 2,7 km N de Honaz · 10 km adâncime05:391 nov. 2016
- 3,2Merkezefendi, Turciala 2,0 km NV de Kelleci · 5,0 km adâncime17:4728 oct. 2016
- 2,5Denizli, Turciala 6,3 km S de Karateke · 8,0 km adâncime20:2121 oct. 2016