Cutremur de 2,6 grade în Kahramanmaraș, Turcia
Miercuri, 12 aprilie 2023, ora 07:02:17 · 12 apr. 2023
M 2,6 ML
5,0 km adâncime
07:02:17 ora României · 04:02:17 UTC
37,44° N, 37,13° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,6 (ML) s-a produs miercuri, 12 aprilie 2023, la ora 07:02 (ora României), la 5,4 km N de Narlı, Provincia Kahramanmaraș, Turcia. Hipocentrul a fost localizat la 5,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Turcia a avut loc pe 12 aprilie 2023 (2,9). Este al 5.801-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Turcia în 2023.
<2234567+
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 3,4Saimbeyli, Turciala 19 km E de Saimbeyli · 5,0 km adâncime03:5412 mai 2023
- 2,5Malatya, Turciala 6,7 km NV de Doğanșehir · 5,0 km adâncime00:3112 mai 2023
- 2,5Kahramanmaraș, Turciala 21 km V de Süleymanlı · 7,0 km adâncime20:4411 mai 2023
- 2,7Elbistan, Turciala 4,8 km NE de Nurhak · 7,0 km adâncime19:2711 mai 2023
- 3,9Göksun, Turciala 8,4 km NE de Göksun · 5,0 km adâncime17:5711 mai 2023
- 2,8Göksun, Turciala 5,2 km NE de Göksun · 7,0 km adâncime09:5911 mai 2023
- 2,7Elbistan, Turciala 8,8 km NV de Elbistan · 5,0 km adâncime07:4511 mai 2023
- 3,0Kahramanmaraș, Turciala 7,3 km NE de Narlı · 5,0 km adâncime07:3211 mai 2023
- 3,2Göksun, Turciala 17 km V de Göksun · 4,0 km adâncime04:5311 mai 2023
- 2,5Osmaniye, Turciala 3,1 km N de Fevzipașa · 5,0 km adâncime02:2011 mai 2023
- 3,5Göksun, Turciala 13 km NE de Göksun · 5,0 km adâncime21:3910 mai 2023
- 2,7Malatya, Turciala 8,3 km N de Çelikhan · 5,0 km adâncime18:1710 mai 2023
- 2,7Elbistan, Turciala 8,6 km NV de Nurhak · 5,0 km adâncime16:5910 mai 2023
- 3,3Malatya, Turciala 4,6 km SE de Kürecik · 1,0 km adâncime16:3710 mai 2023
- 2,7Malatya, Turciala 18 km NV de Çelikhan · 3,0 km adâncime16:1710 mai 2023
- 2,9Elbistan, Turciala 10 km V de Ekinözü · 10 km adâncime11:3410 mai 2023
- 3,7Elbistan, Turciala 5,2 km N de Nurhak · 5,0 km adâncime06:4710 mai 2023
- 3,3Osmaniye, Turciala 6,1 km S de Islahiye · 10 km adâncime06:2410 mai 2023
- 2,5Malatya, Turciala 15 km N de Çelikhan · 8,0 km adâncime06:1310 mai 2023
- 3,4Osmaniye, Turciala 2,2 km SV de Yarpuz · 2,0 km adâncime04:0810 mai 2023