Cutremur de 2,6 grade în Malatya, Turcia
Joi, 11 mai 2023, ora 16:29:59 · 11 mai 2023
M 2,6 ML
5,0 km adâncime
16:29:59 ora României · 13:29:59 UTC
38,14° N, 38,32° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,6 (ML) s-a produs joi, 11 mai 2023, la ora 16:29 (ora României), la 15 km NE de Çelikhan, Provincia Adıyaman, Turcia. Hipocentrul a fost localizat la 5,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Turcia a avut loc pe 11 mai 2023 (3,4). Este al 6.531-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Turcia în 2023.
<2234567+
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 2,5Elbistan, Turciaîn Balaban · 3,0 km adâncime13:2010 iun. 2023
- 3,1Malatya, Turciala 9,5 km NE de Çelikhan · 8,0 km adâncime12:5610 iun. 2023
- 3,4Elbistan, Turciala 8,7 km V de Balaban · 5,0 km adâncime00:3710 iun. 2023
- 3,2Malatya, Turciala 9,3 km SE de Çolaklı · 5,0 km adâncime23:419 iun. 2023
- 2,6Elâzığ, Turciala 8,8 km NV de Sivrice · 5,0 km adâncime20:599 iun. 2023
- 2,5Elâzığ, Turciala 11 km E de Gözeli · 5,0 km adâncime20:479 iun. 2023
- 3,3Malatya, Turciala 8,8 km N de Yarpuzlu · 5,0 km adâncime18:029 iun. 2023
- 2,6Malatya, Turciala 13 km N de Yarpuzlu · 5,0 km adâncime12:469 iun. 2023
- 3,2Elbistan, Turciala 12 km V de Doğanșehir · 5,0 km adâncime10:489 iun. 2023
- 3,2Malatya, Turciala 14 km N de Yarpuzlu · 11 km adâncime00:519 iun. 2023
- 2,6Malatya, Turciala 14 km SE de Çolaklı · 10 km adâncime22:238 iun. 2023
- 2,5Elbistan, Turciala 13 km NV de Doğanșehir · 5,0 km adâncime22:068 iun. 2023
- 2,5Darende, Turciala 8,3 km SV de Darende · 5,0 km adâncime20:308 iun. 2023
- 2,5Elbistan, Turciala 3,2 km N de Balaban · 6,0 km adâncime13:478 iun. 2023
- 2,7Elbistan, Turciala 9,2 km SE de Balaban · 5,0 km adâncime11:378 iun. 2023
- 2,9Adıyaman, Turciala 5,1 km SE de Doğanșehir · 5,0 km adâncime11:138 iun. 2023
- 2,8Elbistan, Turciala 17 km SE de Gücük · 1,0 km adâncime07:238 iun. 2023
- 2,5Malatya, Turciala 12 km N de Doğanșehir · 5,0 km adâncime03:218 iun. 2023
- 2,7Viranșehir, Turciala 18 km SV de Karakeçi · 2,0 km adâncime02:018 iun. 2023
- 2,5Malatya, Turciala 4,5 km V de Doğanșehir · 5,0 km adâncime00:378 iun. 2023