Cutremur de 2,6 grade în Malatya, Turcia
Vineri, 9 august 2024, ora 06:18:18 · 9 aug. 2024
M 2,6 ML
7,0 km adâncime
06:18:18 ora României · 03:18:18 UTC
38,18° N, 38,58° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,6 (ML) s-a produs vineri, 9 august 2024, la ora 06:18 (ora României), la 15 km NV de Tepehan, Provincia Malatya, Turcia. Hipocentrul a fost localizat la 7,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Turcia a avut loc pe 9 august 2024 (2,6). Este al 1.417-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Turcia în 2024.
<2234567+
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 2,5Malatya, Turciala 13 km N de Çelikhan · 5,0 km adâncime06:018 sept. 2024
- 3,4Malatya, Turciala 6,4 km SE de Kürecik · 3,8 km adâncime03:387 sept. 2024
- 2,7Malatya, Turciala 7,1 km N de Yarpuzlu · 7,1 km adâncime12:383 sept. 2024
- 2,5Malatya, Turciala 17 km SE de Akçadağ · 5,7 km adâncime22:392 sept. 2024
- 3,0Kâhta, Turciala 5,0 km NE de Çamdere · 7,0 km adâncime19:422 sept. 2024
- 2,6Malatya, Turciala 7,6 km E de Kürecik · 11 km adâncime23:131 sept. 2024
- 3,1Malatya, Turciala 11 km NV de Tepehan · 12 km adâncime20:391 sept. 2024
- 2,7Malatya, Turciala 9,8 km NV de Pütürge · 4,7 km adâncime12:371 sept. 2024
- 2,6Adıyaman, Turciaîn Çelikhan · 6,5 km adâncime23:2531 aug. 2024
- 2,6Malatya, Turciala 9,5 km N de Yarpuzlu · 7,0 km adâncime06:4731 aug. 2024
- 2,7Darende, Turciala 2,4 km N de Darende · 7,0 km adâncime19:4330 aug. 2024
- 2,7Malatya, Turciala 12 km SV de Kale · 12 km adâncime22:0927 aug. 2024
- 2,6Malatya, Turciala 12 km NV de Tepehan · 12 km adâncime06:1327 aug. 2024
- 2,6Malatya, Turciala 13 km NV de Pütürge · 7,2 km adâncime06:1124 aug. 2024
- 3,0Malatya, Turciala 2,9 km NV de Doğanșehir · 7,2 km adâncime01:3024 aug. 2024
- 3,0Malatya, Turciala 13 km S de Çolaklı · 7,0 km adâncime00:1923 aug. 2024
- 3,2Yakınca, Turciala 9,8 km SV de Yakınca · 7,0 km adâncime00:0423 aug. 2024
- 2,7Malatya, Turciala 14 km SE de Çolaklı · 7,1 km adâncime18:1122 aug. 2024
- 3,3Malatya, Turciala 7,2 km NV de Yarpuzlu · 13 km adâncime05:1922 aug. 2024
- 2,5Malatya, Turciala 5,9 km E de Kürecik · 5,3 km adâncime18:0421 aug. 2024