Cutremur de 2,6 grade în Perdíkkas, Grecia
Miercuri, 22 aprilie 2015, ora 19:15:09 · 22 apr. 2015
M 2,6 ML
2,0 km adâncime
19:15:09 ora României · 16:15:09 UTC
40,58° N, 21,62° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,6 (ML) s-a produs miercuri, 22 aprilie 2015, la ora 19:15 (ora României), la 6,9 km V de Perdíkkas, Macedonia de Vest, Grecia. Hipocentrul a fost localizat la 2,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Grecia a avut loc pe 22 aprilie 2015 (4,0). Este al 972-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Grecia în 2015.
<2234567+
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 2,9Korçë, Albaniala 5,4 km N de Udënisht · 2,0 km adâncime14:5618 mai 2015
- 2,5Ioannina, Greciala 5,6 km N de Pérama · 2,0 km adâncime21:2312 mai 2015
- 2,5Évosmos, Greciala 3,7 km N de Evropós · 5,0 km adâncime03:175 mai 2015
- 2,7Évosmos, Greciala 3,1 km NV de Evropós · 2,0 km adâncime05:494 mai 2015
- 3,4Lárisa, Greciala 2,6 km E de Týrnavos · 5,0 km adâncime19:381 mai 2015
- 3,0Ioannina, Greciala 8,6 km E de Kalpáki · 2,0 km adâncime03:081 mai 2015
- 3,6Bitola, Macedonia de Nordla 10 km E de Belčišta · 5,0 km adâncime17:4729 apr. 2015
- 2,6Korçë, Albaniala 5,5 km SE de Mollas · 3,0 km adâncime13:4629 apr. 2015
- 2,9Aravissós, Greciala 13 km N de Aravissós · 2,0 km adâncime00:2628 apr. 2015
- 3,0Argos Orestiko, Greciaîn Argos Orestiko · 2,0 km adâncime06:1826 apr. 2015
- 2,7Évosmos, Greciala 5,6 km NV de Ampeleíes · 3,0 km adâncime18:0624 apr. 2015
- 2,8Grevená, Greciala 12 km NE de Grevená · 2,0 km adâncime14:2124 apr. 2015
- 2,9Árnissa, Greciala 7,6 km S de Árnissa · 4,0 km adâncime03:2715 apr. 2015
- 2,7Exaplátanos, Greciala 7,2 km SE de Exaplátanos · 2,0 km adâncime22:1712 apr. 2015
- 2,8Évosmos, Greciala 3,2 km NV de Evropós · 2,0 km adâncime05:5412 apr. 2015
- 2,5Évosmos, Greciala 3,2 km NV de Aravissós · 3,0 km adâncime04:5311 apr. 2015
- 2,6Ápsalos, Greciala 5,5 km NE de Ápsalos · 2,0 km adâncime04:247 apr. 2015
- 2,5Laimós, Greciala 14 km SE de Laimós · 5,0 km adâncime18:214 apr. 2015
- 4,2Mándalo, Greciala 2,7 km N de Mándalo · 2,0 km adâncime21:372 apr. 2015
- 3,1Pérasma, Greciaîn Pérasma · 2,0 km adâncime12:482 apr. 2015