Cutremur de 2,6 grade în Podgorica, Muntenegru
Marți, 9 mai 2017, ora 08:02:34 · 9 mai 2017
M 2,6 ML
10 km adâncime
08:02:34 ora României · 05:02:34 UTC
42,39° N, 19,38° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,6 (ML) s-a produs marți, 9 mai 2017, la ora 08:02 (ora României), la 4,9 km NE de Tuzi, Comuna Tuzi, Muntenegru. Hipocentrul a fost localizat la 10 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Muntenegru a avut loc pe 30 aprilie 2017 (2,6). Este al 3-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Muntenegru în 2017.
<2234567+
Unde s-a putut simți
estimare după magnitudine și adâncime
| Localitate | Țară | Distanță |
|---|---|---|
| Tuzi | Muntenegru | 4,9 km |
Raza estimată în care oamenii pot simți cutremurul: aproximativ 5 km. Intensitatea reală depinde de teren, clădire și etaj.
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 2,6Mostar, Bosnia și Herțegovinala 8,2 km SE de Nevesinje · 13 km adâncime19:577 iun. 2017
- 3,0Mostar, Bosnia și Herțegovinala 7,0 km SE de Nevesinje · 13 km adâncime11:117 iun. 2017
- 2,5Podgorica, Muntenegrula 2,1 km NE de Danilovgrad · 5,0 km adâncime20:355 iun. 2017
- 3,0Krujë, Albaniala 2,0 km SV de Sllovë · 14 km adâncime02:543 iun. 2017
- 2,5Krujë, Albaniala 2,0 km SE de Orosh · 20 km adâncime02:091 iun. 2017
- 2,9Krujë, Albaniala 7,4 km NV de Fushë-Bulqizë · 10 km adâncime15:3524 mai 2017
- 2,7Krujë, Albaniala 5,4 km NV de Fushë-Bulqizë · 10 km adâncime13:3624 mai 2017
- 4,6Bulqizë, Albaniala 4,3 km N de Bulqizë · 14 km adâncime13:3024 mai 2017
- 2,7Krujë, Albaniala 5,8 km NE de Klos · 10 km adâncime13:1624 mai 2017
- 2,8Podgorica, Muntenegrula 10 km N de Ulcinj · 5,0 km adâncime15:4921 mai 2017
- 2,6Podgorica, Muntenegrula 2,9 km E de Ulcinj · 5,0 km adâncime07:1417 mai 2017
- 2,9Krujë, Albaniaîn Derjan · 10 km adâncime15:3613 mai 2017
- 4,0Shkodër, Albaniala 9,5 km N de Shëngjin · 10 km adâncime11:584 mai 2017
- 2,5Shkodër, Albaniala 4,6 km N de Blinisht · 10 km adâncime01:473 mai 2017
- 2,6Marea Adriaticăla 5,0 km SV de Ulcinj · 10 km adâncime14:3230 apr. 2017
- 2,5Krujë, Albaniala 6,0 km V de Fushë-Lurë · 22 km adâncime07:5620 apr. 2017
- 2,5Krujë, Albaniala 3,9 km SV de Blinisht · 6,0 km adâncime01:0610 apr. 2017
- 2,9Krujë, Albaniala 6,2 km NE de Selitë · 2,0 km adâncime13:059 apr. 2017