Cutremur de 2,7 grade în Bitlis, Turcia
Vineri, 2 iunie 2023, ora 22:57:33 · 2 iun. 2023
M 2,7 ML
5,0 km adâncime
22:57:33 ora României · 19:57:33 UTC
38,46° N, 42,03° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,7 (ML) s-a produs vineri, 2 iunie 2023, la ora 22:57 (ora României), la 9,4 km NV de Bitlis, Provincia Bitlis, Turcia. Hipocentrul a fost localizat la 5,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Turcia a avut loc pe 2 iunie 2023 (3,1). Este al 6.997-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Turcia în 2023.
<2234567+
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 3,1Tatvan, Turciala 11 km SV de Güzelsu · 5,0 km adâncime19:1224 iun. 2023
- 2,7Van, Turciala 7,5 km N de Çatak · 7,0 km adâncime17:2017 iun. 2023
- 3,0Çatak, Turciala 7,6 km NV de Çatak · 5,0 km adâncime05:2217 iun. 2023
- 2,9Çatak, Turciala 7,3 km V de Çatak · 10 km adâncime05:4814 iun. 2023
- 2,7Adilcevaz, Turciala 20 km S de Göldüzü · 5,0 km adâncime11:259 iun. 2023
- 2,6Muș, Turciala 7,6 km NV de Karaköy · 5,0 km adâncime06:386 iun. 2023
- 2,7Siirt, Turciala 6,4 km NE de Gölgelikonak · 5,0 km adâncime22:415 iun. 2023
- 3,7Șırnak, Turciala 7,2 km NV de Narlı · 5,0 km adâncime01:422 iun. 2023
- 2,9Muș, Turciala 8,8 km S de Çaylar · 3,0 km adâncime21:271 iun. 2023
- 2,7Șırnak, Turciala 5,8 km SE de Pervari · 3,0 km adâncime07:2127 mai 2023
- 2,7Tatvan, Turciala 7,3 km N de Hizan · 10 km adâncime22:1121 mai 2023
- 2,5Patnos, Turciala 5,8 km SE de Aktuzla · 8,0 km adâncime20:0418 mai 2023
- 2,7Muș, Turciala 15 km SE de Yenisu · 8,0 km adâncime12:5417 mai 2023
- 2,5Muș, Turciala 8,2 km N de Mercimekkale · 7,0 km adâncime12:4217 mai 2023
- 2,6Muș, Turciala 10 km SE de Yenibașak · 16 km adâncime12:3017 mai 2023
- 3,0Muș, Turciala 8,0 km N de Mercimekkale · 3,0 km adâncime09:4217 mai 2023
- 2,5Siirt, Turciala 2,4 km SV de Tașlı · 16 km adâncime00:1414 mai 2023
- 2,6Bulanık, Turciala 11 km S de Bulanık · 1,0 km adâncime05:527 mai 2023