Cutremur de 2,7 grade în Sudul Greciei
Vineri, 6 ianuarie 2012, ora 12:12:30 · 6 ian. 2012
M 2,7 ML
2,0 km adâncime
12:12:30 ora României · 10:12:30 UTC
36,12° N, 23,22° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,7 (ML) s-a produs vineri, 6 ianuarie 2012, la ora 12:12 (ora României), la 21 km E de Kýthira, Attica, Grecia. Hipocentrul a fost localizat la 2,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Grecia a avut loc pe 6 ianuarie 2012 (2,8). Este al 24-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Grecia în 2012.
<2234567+
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 3,1Marea Mediterană (centru)la 30 km SV de Kýthira · 20 km adâncime21:3728 ian. 2012
- 3,0Sudul Grecieila 20 km S de Asopós · 2,0 km adâncime23:0426 ian. 2012
- 2,8Creta, Greciala 37 km V de Kíssamos · 10 km adâncime02:3225 ian. 2012
- 3,1Creta, Greciala 23 km V de Palaióchora · 20 km adâncime04:0623 ian. 2012
- 2,5Sudul Grecieila 32 km E de Kýthira · 57 km adâncime02:1018 ian. 2012
- 3,1Sudul Grecieila 22 km E de Kýthira · 2,0 km adâncime14:0516 ian. 2012
- 3,1Chania, Greciala 4,3 km N de Kolympári · 2,0 km adâncime13:3810 ian. 2012
- 3,5Géfyra, Greciala 4,8 km N de Géfyra · 5,0 km adâncime05:338 ian. 2012
- 3,6Sudul Grecieila 27 km SE de Neápoli · 2,0 km adâncime10:475 ian. 2012
- 2,7Sudul Grecieila 13 km S de Asopós · 8,0 km adâncime17:031 ian. 2012
- 2,8Creta, Greciala 22 km V de Kíssamos · 2,0 km adâncime15:231 ian. 2012