Cutremur de 2,7 grade în Van, Turcia
Vineri, 1 iunie 2012, ora 22:28:56 · 1 iun. 2012
M 2,7 ML
5,0 km adâncime
22:28:56 ora României · 19:28:56 UTC
38,70° N, 43,15° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,7 (ML) s-a produs vineri, 1 iunie 2012, la ora 22:28 (ora României), la 17 km SE de Göldüzü, Provincia Bitlis, Turcia. Hipocentrul a fost localizat la 5,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Turcia a avut loc pe 1 iunie 2012 (2,7). Este al 3.116-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Turcia în 2012.
<2234567+
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 3,6Erciș, Turciala 7,7 km V de Muradiye · 5,0 km adâncime19:021 iul. 2012
- 2,6Erciș, Turciala 13 km V de Timar · 5,0 km adâncime13:271 iul. 2012
- 3,0Erciș, Turciala 11 km SE de Timar · 8,0 km adâncime07:191 iul. 2012
- 2,6Van, Turciala 17 km NV de Van · 5,0 km adâncime03:491 iul. 2012
- 2,9Van, Turciala 22 km NV de Van · 7,0 km adâncime00:341 iul. 2012
- 2,5Bulanık, Turciala 9,3 km N de Bulanık · 7,0 km adâncime02:3329 iun. 2012
- 2,5Bulanık, Turciala 9,3 km N de Bulanık · 10 km adâncime01:0429 iun. 2012
- 2,6Van, Turciala 16 km SV de Timar · 5,0 km adâncime00:4629 iun. 2012
- 3,0Ahlat, Turciala 18 km NE de Ovakıșla · 7,0 km adâncime12:1528 iun. 2012
- 4,1Van, Turciala 12 km SV de Timar · 7,0 km adâncime11:3928 iun. 2012
- 2,6Van, Turciala 11 km N de Elaçmaz · 18 km adâncime09:4627 iun. 2012
- 3,6Erciș, Turciala 11 km V de Muradiye · 6,0 km adâncime06:3227 iun. 2012
- 4,0Erciș, Turciala 5,7 km V de Muradiye · 2,0 km adâncime06:3127 iun. 2012
- 2,8Van, Turciala 13 km SE de Timar · 5,0 km adâncime18:4526 iun. 2012
- 3,0Van, Turciala 12 km N de Erçek · 2,0 km adâncime04:4225 iun. 2012
- 2,8Van, Turciala 20 km NE de Aydınocak · 6,0 km adâncime04:2725 iun. 2012
- 2,9Van, Turciala 8,8 km N de Erçek · 9,0 km adâncime03:3625 iun. 2012
- 2,6Van, Turciala 12 km N de Erçek · 15 km adâncime02:2325 iun. 2012
- 2,5Bulanık, Turciala 9,7 km N de Bulanık · 4,0 km adâncime00:0325 iun. 2012
- 2,8Erciș, Turciala 11 km SE de Timar · 20 km adâncime23:1324 iun. 2012