Cutremur de 2,8 grade în Darende, Turcia
Vineri, 2 iunie 2023, ora 15:19:33 · 2 iun. 2023
M 2,8 ML
5,0 km adâncime
15:19:33 ora României · 12:19:33 UTC
38,50° N, 37,51° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,8 (ML) s-a produs vineri, 2 iunie 2023, la ora 15:19 (ora României), la 5,1 km S de Darende, Provincia Malatya, Turcia. Hipocentrul a fost localizat la 5,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Turcia a avut loc pe 2 iunie 2023 (3,6). Este al 6.989-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Turcia în 2023.
<2234567+
Unde s-a putut simți
estimare după magnitudine și adâncime
| Localitate | Țară | Distanță |
|---|---|---|
| Darende | Turcia | 5,1 km |
Raza estimată în care oamenii pot simți cutremurul: aproximativ 6 km. Intensitatea reală depinde de teren, clădire și etaj.
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 3,0Elbistan, Turciala 12 km NV de Doğanșehir · 1,2 km adâncime11:012 iul. 2023
- 3,3Göksun, Turciala 16 km SV de Göksun · 5,0 km adâncime06:382 iul. 2023
- 2,5Darende, Turciala 20 km SV de Darende · 3,6 km adâncime06:372 iul. 2023
- 2,6Sarız, Turciala 7,2 km SE de Sarız · 5,0 km adâncime03:192 iul. 2023
- 2,9Elbistan, Turciala 14 km SV de Balaban · 3,1 km adâncime21:021 iul. 2023
- 3,3Elbistan, Turciala 11 km SE de Ekinözü · 5,0 km adâncime15:041 iul. 2023
- 3,1Elbistan, Turciala 16 km V de Doğanșehir · 5,0 km adâncime08:591 iul. 2023
- 3,1Gürün, Turciala 7,4 km NV de Gürün · 10 km adâncime05:271 iul. 2023
- 4,0Göksun, Turciala 8,6 km E de Göksun · 3,8 km adâncime04:001 iul. 2023
- 2,6Malatya, Turciala 14 km S de Akçadağ · 5,0 km adâncime03:331 iul. 2023
- 2,6Elbistan, Turciala 13 km SV de Balaban · 5,0 km adâncime03:181 iul. 2023
- 2,8Elbistan, Turciala 12 km NV de Doğanșehir · 5,0 km adâncime15:5230 iun. 2023
- 2,5Malatya, Turciala 17 km NV de Çelikhan · 21 km adâncime06:3030 iun. 2023
- 2,9Adıyaman, Turciala 11 km N de Harmanlı · 5,0 km adâncime04:4530 iun. 2023
- 2,6Tufanbeyli, Turciala 17 km E de Tufanbeyli · 4,9 km adâncime02:3830 iun. 2023
- 2,6Malatya, Turciala 15 km S de Çolaklı · 5,0 km adâncime02:0630 iun. 2023
- 2,8Malatya, Turciala 9,1 km N de Sincik · 5,0 km adâncime18:1929 iun. 2023
- 4,0Elbistan, Turciala 11 km NV de Nurhak · 5,0 km adâncime16:3429 iun. 2023
- 3,1Malatya, Turciala 8,9 km NV de Doğanșehir · 5,0 km adâncime13:3029 iun. 2023
- 3,1Kahramanmaraș, Turciala 22 km E de Çokak · 5,0 km adâncime13:2229 iun. 2023