Cutremur de 2,8 grade în Ergani, Turcia
Vineri, 3 noiembrie 2023, ora 04:32:37 · 3 nov. 2023
M 2,8 ML
5,0 km adâncime
04:32:37 ora României · 02:32:37 UTC
38,63° N, 39,81° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,8 (ML) s-a produs vineri, 3 noiembrie 2023, la ora 04:32 (ora României), la 4,9 km N de Baltașı, Provincia Elazığ, Turcia. Hipocentrul a fost localizat la 5,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Turcia a avut loc pe 2 noiembrie 2023 (2,8). Este al 8.654-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Turcia în 2023.
<2234567+
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 2,6Karakoçan, Turciala 3,0 km V de Karakoçan · 8,1 km adâncime17:162 dec. 2023
- 2,5Karakoçan, Turciala 5,9 km SV de Karakoçan · 9,7 km adâncime15:282 dec. 2023
- 3,2Elâzığ, Turciala 7,3 km N de Çaybağı · 5,0 km adâncime20:0528 nov. 2023
- 3,2Bingöl, Turciaîn Çan · 5,0 km adâncime10:5627 nov. 2023
- 2,6Malatya, Turciala 13 km S de Kale · 2,1 km adâncime01:1524 nov. 2023
- 2,6Bingöl, Turciala 8,0 km NE de Darıkent · 5,0 km adâncime14:0920 nov. 2023
- 4,5Malatya, Turciala 12 km N de Tepehan · 9,0 km adâncime09:3620 nov. 2023
- 3,3Bingöl, Turciala 8,7 km E de Bașyurt · 6,0 km adâncime06:4418 nov. 2023
- 2,6Bingöl, Turciala 5,6 km NE de Bașyurt · 13 km adâncime06:4218 nov. 2023
- 2,6Bingöl, Turciala 4,2 km E de Bașyurt · 6,6 km adâncime06:3618 nov. 2023
- 2,6Bingöl, Turciala 8,3 km E de Bașyurt · 7,0 km adâncime06:2318 nov. 2023
- 2,7Bingöl, Turciala 5,8 km E de Bașyurt · 7,0 km adâncime06:1818 nov. 2023
- 2,8Elâzığ, Turciala 12 km SE de Kale · 8,1 km adâncime16:5716 nov. 2023
- 3,3Bingöl, Turciala 13 km V de Kiğı · 5,0 km adâncime13:5614 nov. 2023
- 2,6Bingöl, Turciala 14 km V de Kiğı · 5,0 km adâncime13:4214 nov. 2023
- 2,9Bingöl, Turciala 8,2 km V de Adaklı · 5,0 km adâncime02:036 nov. 2023
- 3,2Bingöl, Turciala 12 km SE de Gökdere · 5,0 km adâncime12:513 nov. 2023
- 3,1Elâzığ, Turciala 11 km NE de Hazar · 5,3 km adâncime19:501 nov. 2023
- 2,6Elâzığ, Turciala 8,7 km NV de Sivrice · 5,8 km adâncime10:1328 oct. 2023
- 3,2Ergani, Turciala 9,0 km V de Baltașı · 5,0 km adâncime02:0028 oct. 2023