Cutremur de 2,8 grade în Insulele Dodecanez, Grecia
Joi, 20 martie 2014, ora 12:31:27 · 20 mar. 2014
M 2,8 ML
2,0 km adâncime
12:31:27 ora României · 10:31:27 UTC
35,05° N, 27,30° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,8 (ML) s-a produs joi, 20 martie 2014, la ora 12:31 (ora României), la 51 km S de Karpathos, South Aegean, Grecia. Hipocentrul a fost localizat la 2,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Grecia a avut loc pe 20 martie 2014 (2,9). Este al 1.755-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Grecia în 2014.
<2234567+
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 2,7Insulele Dodecanez, Greciala 39 km N de Karpathos · 2,0 km adâncime11:4116 apr. 2014
- 2,7Creta, Greciala 64 km S de Kaló Chorió · 2,0 km adâncime09:2815 apr. 2014
- 3,6Creta, Greciala 33 km E de Kaló Chorió · 2,0 km adâncime21:2213 apr. 2014
- 2,7Marea Mediterană (est)la 133 km SE de Karpathos · 30 km adâncime03:1513 apr. 2014
- 3,1Marea Mediterană (est)la 83 km E de Karpathos · 20 km adâncime03:4412 apr. 2014
- 2,7Insulele Dodecanez, Greciala 45 km N de Karpathos · 2,0 km adâncime05:5011 apr. 2014
- 2,7Insulele Dodecanez, Greciala 45 km N de Karpathos · 10 km adâncime10:179 apr. 2014
- 3,0Insulele Dodecanez, Greciala 13 km SE de Fry · 15 km adâncime07:506 apr. 2014
- 3,7Insulele Dodecanez, Greciala 8,9 km E de Fry · 2,0 km adâncime07:236 apr. 2014
- 2,7Karpathos, Greciala 3,6 km SV de Karpathos · 7,0 km adâncime07:165 apr. 2014
- 3,1Karpathos, Greciala 16 km NV de Karpathos · 2,0 km adâncime05:565 apr. 2014
- 2,5Insulele Dodecanez, Greciala 27 km SV de Gennadi · 12 km adâncime13:224 apr. 2014
- 2,7Creta, Greciala 52 km SE de Kaló Chorió · 40 km adâncime06:593 apr. 2014
- 3,6Insulele Dodecanez, Greciala 34 km E de Karpathos · 15 km adâncime13:5631 mar. 2014
- 2,8Creta, Greciala 39 km N de Fry · 2,0 km adâncime12:3029 mar. 2014
- 2,7Insulele Dodecanez, Greciala 38 km NE de Karpathos · 8,0 km adâncime02:0329 mar. 2014
- 3,5Insulele Dodecanez, Greciala 36 km NE de Karpathos · 10 km adâncime02:0129 mar. 2014
- 3,6Insulele Dodecanez, Greciala 20 km S de Karpathos · 10 km adâncime23:3928 mar. 2014
- 4,0Insulele Dodecanez, Greciala 63 km E de Karpathos · 10 km adâncime15:1227 mar. 2014
- 3,7Creta, Greciala 41 km NV de Fry · 10 km adâncime22:1220 mar. 2014