Cutremur de 2,8 grade în Jaworzno, Polonia
Sâmbătă, 15 noiembrie 2025, ora 19:03:59 · 15 nov. 2025
M 2,8 M
10 km adâncime
19:03:59 ora României · 17:03:59 UTC
50,14° N, 19,31° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,8 (M) s-a produs sâmbătă, 15 noiembrie 2025, la ora 19:03 (ora României), la 4,0 km N de Libiąż, voievodatul Polonia Mică, Polonia. Hipocentrul a fost localizat la 10 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Polonia a avut loc pe 7 noiembrie 2025 (2,8). Este al 122-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Polonia în 2025.
<2234567+
Unde s-a putut simți
estimare după magnitudine și adâncime
| Localitate | Țară | Distanță |
|---|---|---|
| Libiąż | Polonia | 4,0 km |
| Chełmek | Polonia | 6,3 km |
Raza estimată în care oamenii pot simți cutremurul: aproximativ 6 km. Intensitatea reală depinde de teren, clădire și etaj.
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 2,7Jastrzębie-Zdrój, Poloniaîn Kaczyce · 5,2 km adâncime09:2715 dec. 2025
- 3,0Jaworzno, Poloniaîn Libiąż · 10 km adâncime18:349 dec. 2025
- 2,5Jaworzno, Poloniala 2,9 km V de Luszowice · 10 km adâncime11:462 dec. 2025
- 2,5Katowice, Poloniala 3,7 km SV de Katowice · 1,0 km adâncime06:0428 nov. 2025
- 2,5Jaworzno, Poloniala 4,8 km V de Luszowice · 10 km adâncime18:3620 nov. 2025
- 2,8Jaworzno, Poloniala 3,1 km E de Babice · 10 km adâncime09:337 nov. 2025
- 3,0Mikołów, Poloniala 3,2 km N de Mikołów · 1,0 km adâncime05:445 nov. 2025
- 2,6Jaworzno, Poloniala 2,0 km NE de Zaborze · 1,0 km adâncime08:5131 oct. 2025
- 2,8Jaworzno, Poloniala 3,8 km NE de Zaborze · 1,0 km adâncime00:4631 oct. 2025
- 2,5Mysłowice, Poloniaîn Bieruń Nowy · 1,0 km adâncime06:2430 oct. 2025
- 2,9Jaworzno, Poloniala 2,3 km E de Chełmek · 10 km adâncime15:5323 oct. 2025
- 2,9Jaworzno, Poloniala 5,5 km V de Luszowice · 10 km adâncime22:0216 oct. 2025