Cutremur de 2,8 grade în Kahramanmaraș, Turcia
Vineri, 18 august 2017, ora 07:57:31 · 18 aug. 2017
M 2,8 ML
7,0 km adâncime
07:57:31 ora României · 04:57:31 UTC
37,57° N, 37,56° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,8 (ML) s-a produs vineri, 18 august 2017, la ora 07:57 (ora României), la 7,2 km NV de Suvarlı, Provincia Adıyaman, Turcia. Hipocentrul a fost localizat la 7,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Turcia a avut loc pe 18 august 2017 (4,3). Este al 3.006-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Turcia în 2017.
<2234567+
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 2,6Kâhta, Turciala 2,1 km N de Samsat · 7,0 km adâncime08:2716 sept. 2017
- 2,8Kahramanmaraș, Turciaîn Sakarkaya · 7,0 km adâncime16:2912 sept. 2017
- 2,7Kahramanmaraș, Turciala 5,5 km NE de Sakarkaya · 7,0 km adâncime13:5711 sept. 2017
- 2,7Kahramanmaraș, Turciala 4,5 km NE de Sakarkaya · 6,0 km adâncime13:2010 sept. 2017
- 3,0Kâhta, Turciala 2,3 km E de Samsat · 8,0 km adâncime19:1131 aug. 2017
- 3,9Kahramanmaraș, Turciala 4,9 km NE de Sakarkaya · 5,0 km adâncime10:3430 aug. 2017
- 2,5Kâhta, Turciaîn Samsat · 7,0 km adâncime13:0326 aug. 2017
- 2,6Bozova, Turciala 10 km N de Bozova · 14 km adâncime22:3123 aug. 2017
- 3,1Kâhta, Turciala 3,2 km E de Samsat · 7,0 km adâncime14:1423 aug. 2017
- 3,3Malatya, Turciala 12 km V de Tepehan · 5,0 km adâncime12:1719 aug. 2017
- 4,3Kahramanmaraș, Turciala 9,1 km SE de Sakarkaya · 6,0 km adâncime07:3018 aug. 2017
- 2,5Kâhta, Turciala 3,4 km NE de Samsat · 10 km adâncime02:051 aug. 2017
- 3,1Adıyaman, Turciaîn Samsat · 5,0 km adâncime01:5531 iul. 2017
- 2,6Kâhta, Turciala 8,7 km N de Samsat · 2,0 km adâncime23:5829 iul. 2017
- 3,7Kâhta, Turciala 3,9 km V de Çamdere · 10 km adâncime02:1326 iul. 2017
- 2,5Bozova, Turciala 4,2 km NE de Bozova · 4,0 km adâncime23:2223 iul. 2017
- 2,8Kahramanmaraș, Turciala 2,4 km S de Narlı · 8,0 km adâncime12:0623 iul. 2017
- 2,9Kâhta, Turciala 5,2 km SE de Samsat · 10 km adâncime18:1719 iul. 2017