Cutremur de 2,8 grade în La Glacerie, Franța
Duminică, 13 septembrie 2020, ora 15:16:44 · 13 sept. 2020
M 2,8 ML
10 km adâncime
15:16:44 ora României · 12:16:44 UTC
49,59° N, 1,57° V
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,8 (ML) s-a produs duminică, 13 septembrie 2020, la ora 15:16 (ora României), în La Glacerie, Normandia, Franța. Hipocentrul a fost localizat la 10 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Franța a avut loc pe 12 septembrie 2020 (3,1). Este al 142-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Franța în 2020.
<2234567+
Unde s-a putut simți
estimare după magnitudine și adâncime
| Localitate | Țară | Distanță |
|---|---|---|
| La Glacerie | Franța | 1,9 km |
| Tourlaville | Franța | 5,4 km |
Raza estimată în care oamenii pot simți cutremurul: aproximativ 6 km. Intensitatea reală depinde de teren, clădire și etaj.
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 3,0Franțala 7,0 km V de Grandcamp-Maisy · 10 km adâncime16:076 oct. 2020
- 3,0Saint-Vaast-la-Hougue, Franțala 8,6 km S de Saint-Vaast-la-Hougue · 2,0 km adâncime09:326 oct. 2020
- 3,2Franțala 5,9 km SV de Agon-Coutainville · 8,0 km adâncime05:3916 sept. 2020
- 2,7Cherbourg-en-Cotentin, Franțaîn Cherbourg-en-Cotentin · 10 km adâncime20:1413 sept. 2020
- 2,7Bretteville, Franțala 2,3 km NV de Bretteville · 10 km adâncime12:3013 sept. 2020
- 2,7La Glacerie, Franțala 3,1 km E de La Glacerie · 10 km adâncime20:0012 sept. 2020
- 3,1Brix, Franțala 2,7 km NE de Brix · 10 km adâncime17:0612 sept. 2020
- 2,9La Glacerie, Franțaîn La Glacerie · 10 km adâncime12:0312 sept. 2020
- 2,9Franțala 7,9 km N de Grandcamp-Maisy · 5,0 km adâncime19:1420 aug. 2020
- 2,9Franțala 12 km NV de Grandcamp-Maisy · 5,0 km adâncime18:2420 aug. 2020
- 2,9Franțala 5,6 km NV de Urville-Nacqueville · 2,0 km adâncime17:3716 aug. 2020