Cutremur de 2,8 grade în Lubin, Polonia
Joi, 21 decembrie 2023, ora 18:58:18 · 21 dec. 2023
M 2,8 ML
2,0 km adâncime
18:58:18 ora României · 16:58:18 UTC
51,37° N, 16,12° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,8 (ML) s-a produs joi, 21 decembrie 2023, la ora 18:58 (ora României), la 6,0 km S de Obora, Voievodatul Silezia Inferioară, Polonia. Hipocentrul a fost localizat la 2,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Polonia a avut loc pe 8 decembrie 2023 (3,1). Este al 64-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Polonia în 2023.
<2234567+
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 3,3Głogów, Poloniala 4,1 km NE de Grębocice · 2,0 km adâncime07:3920 ian. 2024
- 2,8Lubin, Poloniala 4,9 km NV de Obora · 10 km adâncime19:4016 ian. 2024
- 3,1Polkowice, Poloniala 3,9 km SE de Polkowice · 10 km adâncime09:1114 ian. 2024
- 2,5Lubin, Poloniala 5,6 km V de Rudna · 10 km adâncime09:1913 ian. 2024
- 2,7Polkowice, Poloniala 6,1 km NE de Polkowice · 1,0 km adâncime13:239 ian. 2024
- 2,8Polkowice, Poloniala 2,2 km NV de Polkowice · 5,0 km adâncime18:138 ian. 2024
- 3,2Polkowice, Poloniala 6,2 km NE de Polkowice · 10 km adâncime22:377 ian. 2024
- 2,8Głogów, Poloniaîn Radwanice · 1,0 km adâncime19:036 ian. 2024
- 2,6Głogów, Poloniaîn Głogów · 2,0 km adâncime07:076 ian. 2024
- 2,6Głogów, Poloniala 5,0 km N de Rudna · 2,0 km adâncime02:286 ian. 2024
- 2,8Głogów, Poloniala 3,8 km E de Grębocice · 2,0 km adâncime21:023 ian. 2024
- 3,4Lubin, Poloniaîn Rudna · 1,0 km adâncime10:093 ian. 2024
- 2,8Głogów, Poloniala 5,9 km SV de Grębocice · 10 km adâncime18:5630 dec. 2023
- 3,3Głogów, Poloniala 4,0 km SV de Głogów · 10 km adâncime18:4630 dec. 2023
- 3,0Lubin, Poloniala 5,0 km SV de Rudna · 10 km adâncime18:4629 dec. 2023
- 3,1Głogów, Poloniala 4,7 km S de Głogów · 10 km adâncime19:198 dec. 2023
- 2,6Głogów, Poloniala 3,1 km SV de Grębocice · 2,0 km adâncime14:352 dec. 2023
- 2,6Głogów, Poloniaîn Grębocice · 2,0 km adâncime19:3128 nov. 2023
- 2,6Lubin, Poloniala 5,2 km V de Rudna · 1,0 km adâncime18:4228 nov. 2023
- 3,3Lubin, Poloniala 6,1 km N de Lubin · 10 km adâncime05:1227 nov. 2023