Cutremur de 2,8 grade în Malatya, Turcia
Duminică, 23 aprilie 2023, ora 10:30:20 · 23 apr. 2023
M 2,8 ML
5,0 km adâncime
10:30:20 ora României · 07:30:20 UTC
38,09° N, 38,52° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,8 (ML) s-a produs duminică, 23 aprilie 2023, la ora 10:30 (ora României), la 4,0 km N de Yarpuzlu, Provincia Adıyaman, Turcia. Hipocentrul a fost localizat la 5,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Turcia a avut loc pe 23 aprilie 2023 (3,3). Este al 6.085-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Turcia în 2023.
<2234567+
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 2,8Malatya, Turciala 6,5 km V de Pütürge · 5,0 km adâncime09:4323 mai 2023
- 2,6Elbistan, Turciala 17 km NE de Nurhak · 2,0 km adâncime05:4623 mai 2023
- 2,5Ergani, Turciala 6,6 km SE de Hazar · 7,0 km adâncime05:0523 mai 2023
- 2,6Konakpınar, Turciala 11 km E de Konakpınar · 5,0 km adâncime03:4223 mai 2023
- 3,2Malatya, Turciala 12 km SE de Akçadağ · 5,0 km adâncime00:3223 mai 2023
- 2,8Malatya, Turciala 13 km SE de Akçadağ · 5,0 km adâncime17:4822 mai 2023
- 3,5Elbistan, Turciala 17 km SE de Gücük · 5,0 km adâncime15:3422 mai 2023
- 2,8Elbistan, Turciala 13 km V de Doğanșehir · 8,0 km adâncime14:4722 mai 2023
- 3,2Elbistan, Turciala 19 km NV de Gücük · 5,0 km adâncime13:3722 mai 2023
- 2,6Elbistan, Turciala 14 km SV de Balaban · 1,0 km adâncime07:2822 mai 2023
- 2,8Malatya, Turciala 8,6 km NV de Yarpuzlu · 5,0 km adâncime00:3822 mai 2023
- 2,5Elbistan, Turciala 3,4 km SV de Balaban · 5,0 km adâncime22:1321 mai 2023
- 2,5Elbistan, Turciala 5,5 km SV de Balaban · 7,0 km adâncime21:4721 mai 2023
- 3,7Viranșehir, Turciala 21 km SV de Karakeçi · 2,0 km adâncime18:5121 mai 2023
- 2,8Malatya, Turciala 12 km NV de Tepehan · 5,0 km adâncime10:5821 mai 2023
- 3,2Malatya, Turciala 10 km V de Pütürge · 5,0 km adâncime05:2721 mai 2023
- 2,7Malatya, Turciala 13 km NE de Levent · 10 km adâncime05:2521 mai 2023
- 3,2Malatya, Turciala 14 km SE de Çolaklı · 5,0 km adâncime21:1520 mai 2023
- 3,2Malatya, Turciala 12 km S de Çolaklı · 11 km adâncime18:5620 mai 2023
- 2,9Elbistan, Turciala 12 km SV de Balaban · 4,0 km adâncime16:4320 mai 2023