Cutremur de 2,9 grade în Akhisar, Turcia
Marți, 20 mai 2014, ora 12:01:14 · 20 mai 2014
M 2,9 ML
7,0 km adâncime
12:01:14 ora României · 09:01:14 UTC
39,03° N, 27,88° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,9 (ML) s-a produs marți, 20 mai 2014, la ora 12:01 (ora României), la 9,0 km NE de Medar, provincia Manisa, Turcia. Hipocentrul a fost localizat la 7,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Turcia a avut loc pe 19 mai 2014 (3,2). Este al 882-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Turcia în 2014.
<2234567+
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 2,8Simav, Turciala 5,0 km N de Simav · 7,0 km adâncime12:5815 iun. 2014
- 2,5Turgutlu, Turciala 4,4 km SV de Halitpașa · 7,0 km adâncime23:3512 iun. 2014
- 2,8Vestul Turcieila 7,4 km NE de Bademli · 7,0 km adâncime00:3811 iun. 2014
- 3,0Menemen, Turciala 9,8 km SE de Yenișakran · 15 km adâncime03:209 iun. 2014
- 2,8Bergama, Turciala 7,8 km SV de Yuntdağ · 14 km adâncime02:119 iun. 2014
- 2,5Menemen, Turciala 8,3 km SE de Yenișakran · 13 km adâncime01:409 iun. 2014
- 2,6Torbalı, Turciala 6,7 km NE de Bulgurca · 8,0 km adâncime01:239 iun. 2014
- 2,5Menemen, Turciala 9,8 km SE de Yenișakran · 15 km adâncime01:169 iun. 2014
- 2,5Bergama, Turciala 11 km E de Yuntdağ · 8,0 km adâncime00:459 iun. 2014
- 2,6Bergama, Turciala 8,8 km SV de Yuntdağ · 12 km adâncime00:189 iun. 2014
- 3,8Menemen, Turciala 9,8 km SE de Yenișakran · 10 km adâncime00:079 iun. 2014
- 2,6Bergama, Turciala 8,5 km S de Yuntdağ · 13 km adâncime23:398 iun. 2014
- 2,8Bergama, Turciala 2,5 km SE de Zeytindağ · 7,0 km adâncime21:478 iun. 2014
- 2,9Bergama, Turciala 2,5 km SE de Zeytindağ · 8,0 km adâncime15:288 iun. 2014
- 2,5Bergama, Turciala 5,9 km NE de Yuntdağ · 7,0 km adâncime16:075 iun. 2014
- 3,4Kırkağaç, Turciala 7,8 km NE de Kırkağaç · 11 km adâncime14:125 iun. 2014
- 3,5Akhisar, Turciala 20 km SV de Gördes · 7,0 km adâncime18:052 iun. 2014
- 2,9Bergama, Turciala 13 km SE de Yuntdağ · 6,0 km adâncime07:232 iun. 2014
- 2,8Soma, Turciala 8,5 km SV de Soma · 7,0 km adâncime21:3731 mai 2014
- 2,8Manisa, Turciala 15 km E de Yuntdağ · 11 km adâncime07:4130 mai 2014