Cutremur de 2,9 grade în Balıkesir, Turcia
Joi, 6 octombrie 2016, ora 02:34:34 · 6 oct. 2016
M 2,9 ML
5,0 km adâncime
02:34:34 ora României · 23:34:34 UTC
39,38° N, 28,06° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,9 (ML) s-a produs joi, 6 octombrie 2016, la ora 02:34 (ora României), la 6,3 km V de Bigadiç, Provincia Balıkesir, Turcia. Hipocentrul a fost localizat la 5,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Turcia a avut loc pe 5 octombrie 2016 (3,0). Este al 1.555-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Turcia în 2016.
<2234567+
Unde s-a putut simți
estimare după magnitudine și adâncime
| Localitate | Țară | Distanță |
|---|---|---|
| Bigadiç | Turcia | 6,3 km |
Raza estimată în care oamenii pot simți cutremurul: aproximativ 7 km. Intensitatea reală depinde de teren, clădire și etaj.
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 2,5Akhisar, Turciala 3,2 km NV de Ballıca · 5,0 km adâncime11:071 nov. 2016
- 2,6Akhisar, Turciala 3,5 km E de Ballıca · 6,0 km adâncime09:0231 oct. 2016
- 2,7Soma, Turciala 6,7 km SV de Gelembe · 8,0 km adâncime19:4530 oct. 2016
- 3,0Balıkesir, Turciala 2,7 km E de Akyar · 6,0 km adâncime17:4430 oct. 2016
- 2,6Akhisar, Turciala 2,2 km E de Kayalıoğlu · 22 km adâncime15:3529 oct. 2016
- 2,7Balıkesir, Turciala 5,7 km E de Ivrindi · 12 km adâncime09:1028 oct. 2016
- 3,3Akhisar, Turciala 2,3 km SE de Ballıca · 12 km adâncime21:3726 oct. 2016
- 3,4Balıkesir, Turciaîn Akyar · 5,0 km adâncime16:5225 oct. 2016
- 3,2Mustafakemalpașa, Turciala 15 km SE de Devecikonağı · 5,0 km adâncime10:1825 oct. 2016
- 2,8Mustafakemalpașa, Turciala 18 km V de Büyükorhan · 8,0 km adâncime05:0625 oct. 2016
- 4,0Mustafakemalpașa, Turciala 16 km SE de Devecikonağı · 8,0 km adâncime00:0425 oct. 2016
- 2,5Akhisar, Turciala 4,1 km SV de Ballıca · 5,0 km adâncime06:5224 oct. 2016
- 2,6Akhisar, Turciala 3,8 km S de Ballıca · 6,0 km adâncime23:1123 oct. 2016
- 2,7Simav, Turciala 11 km NE de Simav · 5,0 km adâncime10:1222 oct. 2016
- 2,7Yağcılar, Turciala 17 km E de Yağcılar · 16 km adâncime01:4021 oct. 2016
- 2,5Akhisar, Turciaîn Ballıca · 9,0 km adâncime22:3218 oct. 2016
- 2,6Balıkesir, Turciala 6,0 km SV de Gökçeyazı · 7,0 km adâncime22:0218 oct. 2016
- 2,5Düvertepe, Turciala 3,7 km N de Düvertepe · 7,0 km adâncime19:1918 oct. 2016
- 2,5Akhisar, Turciala 3,5 km E de Ballıca · 6,0 km adâncime01:4218 oct. 2016
- 2,6Akhisar, Turciala 15 km NE de Medar · 13 km adâncime05:5917 oct. 2016