Cutremur de 2,9 grade în Göksun, Turcia
Miercuri, 8 februarie 2023, ora 02:53:23 · 8 feb. 2023
M 2,9 ML
5,0 km adâncime
02:53:23 ora României · 00:53:23 UTC
38,01° N, 36,63° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,9 (ML) s-a produs miercuri, 8 februarie 2023, la ora 02:53 (ora României), la 12 km E de Göksun, Provincia Kahramanmaraș, Turcia. Hipocentrul a fost localizat la 5,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Turcia a avut loc pe 8 februarie 2023 (3,2). Este al 909-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Turcia în 2023.
<2234567+
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 2,6Elbistan, Turciala 5,3 km S de Kürecik · 5,0 km adâncime02:5210 mar. 2023
- 2,6Elbistan, Turciala 7,2 km NE de Çardak · 1,0 km adâncime02:2710 mar. 2023
- 2,5Elbistan, Turciala 15 km V de Doğanșehir · 5,0 km adâncime01:5510 mar. 2023
- 2,9Göksun, Turciala 16 km E de Göksun · 5,0 km adâncime01:0210 mar. 2023
- 3,1Saimbeyli, Turciala 5,5 km E de Saimbeyli · 5,0 km adâncime00:3310 mar. 2023
- 2,7Gaziantep, Turciala 5,3 km N de Yamaçoba · 10 km adâncime23:199 mar. 2023
- 4,0Gaziantep, Turciaîn Sakçagöz · 5,0 km adâncime23:089 mar. 2023
- 2,6Kadirli, Turciala 13 km NV de Çokak · 5,0 km adâncime22:239 mar. 2023
- 2,6Göksun, Turciala 18 km SV de Göksun · 5,0 km adâncime20:419 mar. 2023
- 2,9Elbistan, Turciala 16 km NV de Harmanlı · 5,0 km adâncime20:299 mar. 2023
- 2,5Kahramanmaraș, Turciala 19 km SV de Süleymanlı · 3,0 km adâncime19:549 mar. 2023
- 3,0Elbistan, Turciala 13 km NV de Gücük · 8,0 km adâncime19:109 mar. 2023
- 3,2Kahramanmaraș, Turciala 8,5 km SE de Türkoğlu · 8,0 km adâncime17:559 mar. 2023
- 3,4Kadirli, Turciala 11 km SV de Çokak · 5,0 km adâncime17:199 mar. 2023
- 3,5Elbistan, Turciala 5,5 km NV de Ekinözü · 5,0 km adâncime15:489 mar. 2023
- 2,8Kahramanmaraș, Turciala 2,5 km V de Narlı · 7,0 km adâncime15:019 mar. 2023
- 3,1Göksun, Turciala 8,7 km E de Göksun · 1,0 km adâncime14:159 mar. 2023
- 3,2Kadirli, Turciala 14 km E de Himmetli · 7,0 km adâncime14:109 mar. 2023
- 2,5Çokak, Turciala 16 km N de Çokak · 5,0 km adâncime12:459 mar. 2023
- 2,5Kahramanmaraș, Turciala 23 km N de Yenicekale · 12 km adâncime12:259 mar. 2023