Cutremur de 2,9 grade în Katowice, Polonia
Luni, 24 noiembrie 2014, ora 10:21:01 · 24 nov. 2014
M 2,9 ML
2,0 km adâncime
10:21:01 ora României · 08:21:01 UTC
50,23° N, 19,02° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,9 (ML) s-a produs luni, 24 noiembrie 2014, la ora 10:21 (ora României), la 3,3 km S de Katowice, Voievodatul Silezia, Polonia. Hipocentrul a fost localizat la 2,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Polonia a avut loc pe 17 noiembrie 2014 (3,2). Este al 123-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Polonia în 2014.
<2234567+
Unde s-a putut simți
estimare după magnitudine și adâncime
| Localitate | Țară | Distanță |
|---|---|---|
| Katowice | Polonia | 3,3 km |
Raza estimată în care oamenii pot simți cutremurul: aproximativ 7 km. Intensitatea reală depinde de teren, clădire și etaj.
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 2,9Jaworzno, Poloniala 3,5 km NE de Imielin · 2,0 km adâncime23:5219 dec. 2014
- 3,0Mysłowice, Poloniaîn Bieruń Nowy · 2,0 km adâncime07:3918 dec. 2014
- 3,2Ruda Śląska, Poloniala 3,4 km S de Ruda Śląska · 5,0 km adâncime03:544 dec. 2014
- 2,6Mysłowice, Poloniaîn Lędziny · 2,0 km adâncime01:224 dec. 2014
- 2,5Rybnik, Poloniala 2,6 km NE de Lyski · 2,0 km adâncime09:2823 nov. 2014
- 3,2Jaworzno, Poloniaîn Jaworzno · 1,0 km adâncime16:0117 nov. 2014
- 3,5Ostrava, Cehiaîn Dolní Lutyně · 2,0 km adâncime12:4414 nov. 2014
- 2,9Sosnowiec, Poloniala 5,2 km S de Sosnowiec · 2,0 km adâncime20:5630 oct. 2014