Cutremur de 2,9 grade în Konalga, Turcia
Joi, 16 februarie 2012, ora 05:51:06 · 16 feb. 2012
M 2,9 ML
2,0 km adâncime
05:51:06 ora României · 03:51:06 UTC
37,78° N, 43,05° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,9 (ML) s-a produs joi, 16 februarie 2012, la ora 05:51 (ora României), la 10 km S de Konalga, Provincia Van, Turcia. Hipocentrul a fost localizat la 2,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Turcia a avut loc pe 16 februarie 2012 (3,3). Este al 1.025-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Turcia în 2012.
<2234567+
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 3,3Van, Turciala 17 km NV de Güzelsu · 2,0 km adâncime14:5116 mar. 2012
- 2,7Van, Turciala 5,0 km S de Özalp · 5,0 km adâncime23:0615 mar. 2012
- 2,8Van, Turciala 23 km NV de Van · 6,0 km adâncime16:5315 mar. 2012
- 2,6Van, Turciala 21 km SV de Timar · 31 km adâncime10:2615 mar. 2012
- 3,0Van, Turciala 10 km SV de Erçek · 5,0 km adâncime11:2914 mar. 2012
- 3,3Șırnak, Turciala 3,4 km NE de Șenoba · 2,0 km adâncime07:4914 mar. 2012
- 2,6Hakkari, Turciala 16 km SV de Yalınca · 6,0 km adâncime07:3614 mar. 2012
- 2,7Saray, Turciala 6,0 km SV de Saray · 5,0 km adâncime22:3313 mar. 2012
- 2,7Șırnak, Turciala 13 km NV de Șenoba · 14 km adâncime12:3313 mar. 2012
- 3,2Van, Turciala 11 km N de Elaçmaz · 2,0 km adâncime09:3913 mar. 2012
- 3,4Özalp, Turciala 8,7 km SE de Özalp · 2,0 km adâncime09:2913 mar. 2012
- 3,0Hakkari, Turciala 12 km V de Bağıșlı · 7,0 km adâncime08:1113 mar. 2012
- 2,5Van, Turciala 20 km S de Erçek · 14 km adâncime05:5413 mar. 2012
- 4,0Van, Turciala 16 km E de Van · 2,0 km adâncime05:2413 mar. 2012
- 3,7Van, Turciala 16 km E de Van · 2,0 km adâncime05:2313 mar. 2012
- 2,8Saray, Turciala 9,6 km SV de Saray · 5,0 km adâncime02:0213 mar. 2012
- 2,8Van, Turciala 18 km E de Van · 4,0 km adâncime09:0712 mar. 2012
- 2,6Van, Turciala 10 km NV de Van · 5,0 km adâncime02:1512 mar. 2012
- 4,2Saray, Turciala 9,6 km SV de Saray · 2,0 km adâncime20:2811 mar. 2012
- 2,5Van, Turciala 22 km NV de Van · 5,0 km adâncime20:2111 mar. 2012