Cutremur de 2,9 grade în Malatya, Turcia
Marți, 7 martie 2023, ora 19:21:03 · 7 mar. 2023
M 2,9 ML
5,0 km adâncime
19:21:03 ora României · 17:21:03 UTC
38,30° N, 37,83° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,9 (ML) s-a produs marți, 7 martie 2023, la ora 19:21 (ora României), la 8,7 km SE de Kürecik, Provincia Kahramanmaraș, Turcia. Hipocentrul a fost localizat la 5,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Turcia a avut loc pe 7 martie 2023 (3,2). Este al 4.372-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Turcia în 2023.
<2234567+
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 3,5Elbistan, Turciala 7,0 km NE de Ekinözü · 5,0 km adâncime19:366 apr. 2023
- 3,4Pazarcık, Turciala 3,0 km S de Pazarcık · 5,0 km adâncime16:386 apr. 2023
- 2,7Elbistan, Turciala 17 km V de Doğanșehir · 6,0 km adâncime11:316 apr. 2023
- 3,4Adıyaman, Turciaîn Sürgü · 5,0 km adâncime11:306 apr. 2023
- 2,7Malatya, Turciala 9,6 km V de Tepehan · 5,0 km adâncime09:406 apr. 2023
- 2,8Malatya, Turciala 16 km V de Dilek · 8,0 km adâncime08:326 apr. 2023
- 2,8Malatya, Turciala 6,1 km E de Doğanșehir · 5,0 km adâncime07:136 apr. 2023
- 3,3Adıyaman, Turciala 11 km SV de Doğanșehir · 10 km adâncime06:476 apr. 2023
- 2,5Malatya, Turciala 18 km SV de Yeșilyurt · 5,0 km adâncime04:186 apr. 2023
- 2,6Malatya, Turciala 14 km NE de Levent · 5,0 km adâncime00:166 apr. 2023
- 2,7Elbistan, Turciala 17 km SV de Balaban · 5,0 km adâncime22:535 apr. 2023
- 3,0Adıyaman, Turciala 7,7 km N de Kașlıca · 5,0 km adâncime22:335 apr. 2023
- 3,0Adıyaman, Turciala 15 km N de Harmanlı · 5,0 km adâncime15:325 apr. 2023
- 3,5Elbistan, Turciala 12 km NV de Harmanlı · 10 km adâncime14:295 apr. 2023
- 2,6Malatya, Turciala 9,9 km E de Kurșunlu · 16 km adâncime09:185 apr. 2023
- 2,6Elbistan, Turciala 3,2 km NV de Nurhak · 5,0 km adâncime08:305 apr. 2023
- 3,1Elbistan, Turciala 13 km NE de Nurhak · 5,0 km adâncime04:435 apr. 2023
- 2,6Elbistan, Turciala 5,2 km N de Nurhak · 5,0 km adâncime02:585 apr. 2023
- 2,6Malatya, Turciala 13 km S de Yeșilyurt · 5,0 km adâncime02:515 apr. 2023
- 2,6Elbistan, Turciala 12 km E de Çardak · 4,0 km adâncime00:375 apr. 2023