Cutremur de 2,9 grade în Vestul Turciei
Luni, 14 ianuarie 2019, ora 16:24:10 · 14 ian. 2019
M 2,9 ML
5,0 km adâncime
16:24:10 ora României · 14:24:10 UTC
37,93° N, 27,13° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,9 (ML) s-a produs luni, 14 ianuarie 2019, la ora 16:24 (ora României), la 9,6 km S de Özdere Cumhuriyet, Provincia İzmir, Turcia. Hipocentrul a fost localizat la 5,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Turcia a avut loc pe 14 ianuarie 2019 (2,9). Este al 51-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Turcia în 2019.
<2234567+
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 3,4Lângă coasta de vest a Turcieila 12 km N de Karaburun · 5,0 km adâncime19:5210 feb. 2019
- 2,8Muğla, Turciala 7,4 km NE de Karaova · 4,0 km adâncime11:095 feb. 2019
- 3,9Menemen, Turciala 3,5 km SE de Menemen · 5,0 km adâncime05:1627 ian. 2019
- 4,5Menemen, Turciala 5,4 km S de Menemen · 7,0 km adâncime22:2025 ian. 2019
- 2,5Söke, Turciaîn Hıdırbeyli · 6,0 km adâncime18:4124 ian. 2019
- 2,7Akhisar, Turciala 8,7 km NE de Halitpașa · 9,0 km adâncime00:5317 ian. 2019
- 2,5Muğla, Turciala 7,9 km SV de Yatağan · 6,0 km adâncime18:5214 ian. 2019
- 3,3Vestul Turcieila 9,6 km S de Özdere Cumhuriyet · 5,0 km adâncime18:2414 ian. 2019
- 3,0Vestul Turcieila 8,5 km S de Özdere Cumhuriyet · 5,0 km adâncime17:4614 ian. 2019
- 2,8Vestul Turcieila 9,6 km S de Özdere Cumhuriyet · 10 km adâncime16:5614 ian. 2019
- 2,8Vestul Turcieila 8,5 km S de Özdere Cumhuriyet · 8,0 km adâncime16:5014 ian. 2019
- 2,9Vestul Turcieila 12 km S de Özdere Cumhuriyet · 2,0 km adâncime16:2114 ian. 2019
- 2,5Marathókampos, Greciala 2,6 km V de Marathókampos · 5,0 km adâncime18:3312 ian. 2019
- 3,4Lângă coasta de vest a Turcieila 4,5 km SE de Balıklıova · 10 km adâncime01:108 ian. 2019
- 2,6Lângă coasta de vest a Turcieila 9,0 km SE de Emporeiós · 17 km adâncime01:4128 dec. 2018
- 3,2Insulele Dodecanez, Greciala 29 km NV de Agios Kirykos · 5,0 km adâncime01:4219 dec. 2018
- 2,5Urla, Turciala 2,5 km E de Uzunkuyu · 3,0 km adâncime18:1516 dec. 2018