Cutremur de 3,0 grade în Adıyaman, Turcia
Marți, 14 februarie 2023, ora 21:32:39 · 14 feb. 2023
M 3,0 ML
5,0 km adâncime
21:32:39 ora României · 19:32:39 UTC
37,81° N, 37,75° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 3,0 (ML) s-a produs marți, 14 februarie 2023, la ora 21:32 (ora României), la 3,2 km S de Harmanlı, Provincia Adıyaman, Turcia. Hipocentrul a fost localizat la 5,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
Resimțit de unele persoane aflate în repaus, mai ales la etajele superioare.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Turcia a avut loc pe 14 februarie 2023 (3,2). Este al 1.316-lea cutremur de cel puțin 3 grade din Turcia în 2023.
<2234567+
Când au ajuns undele
estimare, după distanță și adâncime
Unda P, rapidă, se simte ca o smucitură. Unda S, mai lentă, aduce mișcarea puternică. Diferența dintre ele este timpul în care un sistem de avertizare poate da alarma.
| Oraș | Distanță | Unda P | Unda S | Intensitate estimată |
|---|---|---|---|---|
| Adıyaman | 47 km | 7,5 s | 13 s | I nesimțit |
| Kahramanmaraș | 77 km | 12 s | 22 s | I nesimțit |
| Malatya | 78 km | 13 s | 22 s | I nesimțit |
| Gaziantep | 90 km | 14 s | 25 s | I nesimțit |
| Șanlıurfa | 117 km | 19 s | 33 s | I nesimțit |
| Siverek | 138 km | 22 s | 39 s | I nesimțit |
| Osmaniye | 156 km | 25 s | 44 s | I nesimțit |
| Elâzığ | 161 km | 26 s | 45 s | I nesimțit |
| Aleppo | 186 km | 30 s | 53 s | I nesimțit |
| Viranșehir | 188 km | 30 s | 53 s | I nesimțit |
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 2,6Elbistan, Turciala 14 km NE de Nurhak · 12 km adâncime21:2116 mar. 2023
- 2,7Elbistan, Turciala 12 km S de Gücük · 11 km adâncime21:1416 mar. 2023
- 2,9Malatya, Turciala 8,0 km V de Yarpuzlu · 5,0 km adâncime15:5616 mar. 2023
- 2,5Kahramanmaraș, Turciala 4,0 km V de Tetirlik · 2,0 km adâncime15:4216 mar. 2023
- 3,6Kahramanmaraș, Turciala 7,5 km NV de Șatırhüyük · 5,0 km adâncime14:1216 mar. 2023
- 2,8Kâhta, Turciala 6,7 km V de Tepehan · 5,0 km adâncime12:3216 mar. 2023
- 2,6Malatya, Turciala 10 km E de Çolaklı · 5,0 km adâncime12:0016 mar. 2023
- 2,8Malatya, Turciala 3,6 km SV de Yeșilyurt · 5,0 km adâncime10:2016 mar. 2023
- 3,1Kahramanmaraș, Turciala 2,1 km E de Narlı · 5,0 km adâncime09:1416 mar. 2023
- 2,7Elbistan, Turciala 14 km N de Harmanlı · 5,0 km adâncime09:1116 mar. 2023
- 2,6Yakınca, Turciala 2,7 km N de Yakınca · 2,0 km adâncime08:3516 mar. 2023
- 2,8Elbistan, Turciala 14 km N de Elbistan · 5,0 km adâncime07:5516 mar. 2023
- 3,0Malatya, Turciala 19 km NE de Doğanșehir · 5,0 km adâncime06:4616 mar. 2023
- 2,6Kahramanmaraș, Turciala 15 km V de Süleymanlı · 6,0 km adâncime06:2316 mar. 2023
- 2,9Kahramanmaraș, Turciala 5,4 km E de Türkoğlu · 5,0 km adâncime06:1216 mar. 2023
- 2,5Malatya, Turciala 13 km NV de Yarpuzlu · 4,0 km adâncime05:4716 mar. 2023
- 2,8Malatya, Turciala 8,0 km SE de Kürecik · 5,0 km adâncime05:3216 mar. 2023
- 2,6Kahramanmaraș, Turciala 21 km SV de Süleymanlı · 8,0 km adâncime05:2516 mar. 2023
- 3,7Malatya, Turciala 12 km N de Tepehan · 5,0 km adâncime05:0216 mar. 2023
- 2,6Elbistan, Turciala 8,2 km S de Gücük · 5,0 km adâncime04:2116 mar. 2023