Cutremur de 3,0 grade în Gostivar, Macedonia de Nord
Marți, 28 noiembrie 2017, ora 07:15:17 · 28 nov. 2017
M 3,0 ML
2,0 km adâncime
07:15:17 ora României · 05:15:17 UTC
41,63° N, 20,74° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 3,0 (ML) s-a produs marți, 28 noiembrie 2017, la ora 07:15 (ora României), la 12 km E de Rostusa, Mavrovo i Rostuša, Macedonia de Nord. Hipocentrul a fost localizat la 2,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
Resimțit de unele persoane aflate în repaus, mai ales la etajele superioare.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Macedonia de Nord a avut loc pe 16 noiembrie 2017 (3,4). Este al 62-lea cutremur de cel puțin 3 grade din Macedonia de Nord în 2017.
<2234567+
Când au ajuns undele
estimare, după distanță și adâncime
Unda P, rapidă, se simte ca o smucitură. Unda S, mai lentă, aduce mișcarea puternică. Diferența dintre ele este timpul în care un sistem de avertizare poate da alarma.
| Oraș | Distanță | Unda P | Unda S | Intensitate estimată |
|---|---|---|---|---|
| Prizreni | 65 km | 10 s | 18 s | I nesimțit |
| Skopje | 70 km | 11 s | 20 s | I nesimțit |
| Tirana | 84 km | 14 s | 24 s | I nesimțit |
| Durrës | 112 km | 18 s | 32 s | I nesimțit |
| Priștina | 121 km | 20 s | 34 s | I nesimțit |
| Podgorica | 152 km | 24 s | 43 s | I nesimțit |
| Niš | 211 km | 34 s | 60 s | I nesimțit |
| Salonic | 214 km | 35 s | 60 s | I nesimțit |
| Sofia | 244 km | 39 s | 69 s | I nesimțit |
| Sarajevo | 314 km | 51 s | 89 s | I nesimțit |
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 2,6Kisela Voda, Macedonia de Nordîn Јурумлери · 5,0 km adâncime20:3422 dec. 2017
- 2,8Tirana, Albaniaîn Petrelë · 15 km adâncime17:5917 dec. 2017
- 2,7Elbasan, Albaniala 7,7 km S de Tregan · 2,0 km adâncime03:1517 dec. 2017
- 3,2Krujë, Albaniala 2,7 km V de Fushë-Lurë · 10 km adâncime17:194 dec. 2017
- 2,6Krujë, Albaniala 4,2 km NE de Zall-Bastar · 10 km adâncime21:213 dec. 2017
- 3,1Bulqizë, Albaniala 9,1 km N de Bulqizë · 10 km adâncime20:0130 nov. 2017
- 2,6Ujmisht, Albaniala 2,6 km NE de Ujmisht · 10 km adâncime03:5329 nov. 2017
- 2,9Elbasan, Albaniala 4,3 km V de Gjinar · 2,0 km adâncime09:3628 nov. 2017
- 2,7Korçë, Albaniala 5,8 km N de Cerava · 2,0 km adâncime13:1627 nov. 2017
- 3,2Krujë, Albaniala 6,3 km NV de Selishtë · 9,0 km adâncime11:4323 nov. 2017
- 2,5Dragash, Kosovola 6,2 km SE de Dragash · 20 km adâncime08:0223 nov. 2017
- 2,5Veles, Macedonia de Nordla 3,4 km SV de Lozovo · 2,0 km adâncime08:5321 nov. 2017
- 3,4Gostivar, Macedonia de Nordla 13 km E de Rostusa · 6,0 km adâncime12:4516 nov. 2017
- 2,7Elbasan, Albaniala 3,7 km E de Shalës · 2,0 km adâncime03:042 nov. 2017