Cutremur de 3,0 grade în Konakpınar, Turcia
Sâmbătă, 6 aprilie 2024, ora 22:06:17 · 6 apr. 2024
M 3,0 ML
7,0 km adâncime
22:06:17 ora României · 19:06:17 UTC
38,83° N, 37,47° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 3,0 (ML) s-a produs sâmbătă, 6 aprilie 2024, la ora 22:06 (ora României), la 17 km SE de Konakpınar, Provincia Sivas, Turcia. Hipocentrul a fost localizat la 7,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
Resimțit de unele persoane aflate în repaus, mai ales la etajele superioare.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Turcia a avut loc pe 6 aprilie 2024 (3,1). Este al 263-lea cutremur de cel puțin 3 grade din Turcia în 2024.
<2234567+
Când au ajuns undele
estimare, după distanță și adâncime
Unda P, rapidă, se simte ca o smucitură. Unda S, mai lentă, aduce mișcarea puternică. Diferența dintre ele este timpul în care un sistem de avertizare poate da alarma.
| Oraș | Distanță | Unda P | Unda S | Intensitate estimată |
|---|---|---|---|---|
| Malatya | 91 km | 15 s | 26 s | I nesimțit |
| Sivas | 109 km | 18 s | 31 s | I nesimțit |
| Adıyaman | 138 km | 22 s | 39 s | I nesimțit |
| Kahramanmaraș | 147 km | 24 s | 41 s | I nesimțit |
| Elâzığ | 153 km | 25 s | 43 s | I nesimțit |
| Kayseri | 173 km | 28 s | 49 s | I nesimțit |
| Gaziantep | 197 km | 32 s | 56 s | I nesimțit |
| Siverek | 201 km | 32 s | 57 s | I nesimțit |
| Erzincan | 201 km | 32 s | 57 s | I nesimțit |
| Șanlıurfa | 218 km | 35 s | 62 s | I nesimțit |
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 2,7Adıyaman, Turciala 3,4 km SV de Çelikhan · 5,5 km adâncime05:455 mai 2024
- 3,4Darende, Turciala 20 km SV de Darende · 5,0 km adâncime02:375 mai 2024
- 2,8Elbistan, Turciala 10 km S de Kürecik · 2,6 km adâncime19:364 mai 2024
- 2,6Elbistan, Turciala 9,2 km SV de Balaban · 7,0 km adâncime19:164 mai 2024
- 3,4Darende, Turciala 20 km V de Darende · 5,0 km adâncime06:174 mai 2024
- 2,6Elbistan, Turciaîn Gücük · 7,0 km adâncime18:293 mai 2024
- 3,0Elbistan, Turciala 2,1 km SV de Gücük · 7,0 km adâncime16:593 mai 2024
- 2,5Darende, Turciala 20 km SV de Darende · 7,0 km adâncime14:133 mai 2024
- 3,4Darende, Turciala 15 km V de Darende · 4,2 km adâncime19:271 mai 2024
- 2,8Yakınca, Turciala 2,8 km NE de Yakınca · 1,8 km adâncime12:2230 apr. 2024
- 3,3Yakınca, Turciaîn Yakınca · 8,3 km adâncime01:0830 apr. 2024
- 3,8Malatya, Turciala 16 km SV de Yazıhan · 5,0 km adâncime00:1429 apr. 2024
- 2,6Konakpınar, Turciala 18 km SE de Konakpınar · 7,0 km adâncime21:3828 apr. 2024
- 3,1Göksun, Turciala 15 km E de Göksun · 5,0 km adâncime19:3028 apr. 2024
- 2,5Malatya, Turciala 12 km NV de Yarpuzlu · 5,0 km adâncime02:5028 apr. 2024
- 2,7Elbistan, Turciala 15 km SV de Balaban · 5,0 km adâncime02:3428 apr. 2024
- 2,7Göksun, Turciala 2,4 km SV de Göksun · 5,0 km adâncime00:5128 apr. 2024
- 2,6Elbistan, Turciala 15 km NV de Çardak · 5,0 km adâncime22:3827 apr. 2024
- 3,2Göksun, Turciaîn Göksun · 5,0 km adâncime22:1227 apr. 2024
- 2,7Malatya, Turciala 7,3 km SE de Kürecik · 5,1 km adâncime01:1227 apr. 2024