Cutremur de 3,1 grade în Göksun, Turcia
Marți, 23 mai 2023, ora 10:56:50 · 23 mai 2023
M 3,1 ML
5,0 km adâncime
10:56:50 ora României · 07:56:50 UTC
37,93° N, 36,32° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 3,1 (ML) s-a produs marți, 23 mai 2023, la ora 10:56 (ora României), la 19 km SV de Göksun, Provincia Kahramanmaraș, Turcia. Hipocentrul a fost localizat la 5,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
Resimțit de unele persoane aflate în repaus, mai ales la etajele superioare.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Turcia a avut loc pe 23 mai 2023 (3,2). Este al 3.061-lea cutremur de cel puțin 3 grade din Turcia în 2023.
<2234567+
Când au ajuns undele
estimare, după distanță și adâncime
Unda P, rapidă, se simte ca o smucitură. Unda S, mai lentă, aduce mișcarea puternică. Diferența dintre ele este timpul în care un sistem de avertizare poate da alarma.
| Oraș | Distanță | Unda P | Unda S | Intensitate estimată |
|---|---|---|---|---|
| Kahramanmaraș | 66 km | 11 s | 19 s | I nesimțit |
| Osmaniye | 95 km | 15 s | 27 s | I nesimțit |
| Kayseri | 115 km | 19 s | 33 s | I nesimțit |
| Gaziantep | 135 km | 22 s | 38 s | I nesimțit |
| Adana | 137 km | 22 s | 39 s | I nesimțit |
| Iskenderun | 150 km | 24 s | 42 s | I nesimțit |
| Tarsus | 169 km | 27 s | 48 s | I nesimțit |
| Adıyaman | 173 km | 28 s | 49 s | I nesimțit |
| Malatya | 181 km | 29 s | 51 s | I nesimțit |
| Antakya | 192 km | 31 s | 54 s | I nesimțit |
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 3,1Elbistan, Turciala 7,5 km S de Elbistan · 5,0 km adâncime07:0722 iun. 2023
- 3,2Göksun, Turciala 2,0 km E de Göksun · 5,0 km adâncime06:4922 iun. 2023
- 3,1Kahramanmaraș, Turciala 12 km SV de Narlı · 10 km adâncime05:0622 iun. 2023
- 2,5Elbistan, Turciala 5,6 km V de Çardak · 5,0 km adâncime21:0821 iun. 2023
- 2,7Elbistan, Turciala 21 km S de Sarız · 8,0 km adâncime18:5021 iun. 2023
- 2,5Göksun, Turciala 4,6 km S de Göksun · 5,0 km adâncime13:2921 iun. 2023
- 3,6Gaziantep, Turciala 3,0 km SE de Atalar · 5,0 km adâncime12:2421 iun. 2023
- 2,6Göksun, Turciala 17 km V de Göksun · 2,0 km adâncime04:5021 iun. 2023
- 3,1Göksun, Turciala 16 km SE de Göksun · 5,0 km adâncime00:2921 iun. 2023
- 2,6Kadirli, Turciala 15 km NV de Çokak · 5,0 km adâncime22:3120 iun. 2023
- 3,0Göksun, Turciaîn Göksun · 5,0 km adâncime22:2920 iun. 2023
- 3,0Kadirli, Turciala 19 km N de Sumbas · 10 km adâncime22:2620 iun. 2023
- 3,5Göksun, Turciala 12 km S de Göksun · 5,0 km adâncime22:1420 iun. 2023
- 3,4Saimbeyli, Turciala 18 km E de Saimbeyli · 5,0 km adâncime21:2220 iun. 2023
- 2,8Kahramanmaraș, Turciala 5,9 km N de Șatırhüyük · 5,0 km adâncime15:1820 iun. 2023
- 2,5Göksun, Turciala 9,3 km SE de Göksun · 5,0 km adâncime03:5120 iun. 2023
- 3,7Göksun, Turciala 6,3 km SE de Göksun · 5,0 km adâncime03:1420 iun. 2023
- 2,5Göksun, Turciala 16 km V de Göksun · 5,0 km adâncime00:0520 iun. 2023
- 2,8Göksun, Turciala 7,9 km SE de Göksun · 5,0 km adâncime22:0319 iun. 2023
- 3,0Göksun, Turciala 5,2 km SE de Göksun · 5,0 km adâncime21:5919 iun. 2023